Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
Ankieta
Recepcjonistka w prywatnej praktyce lekarskiej jest zatrudniona na 1/4 etatu i zarabia 400 zł miesięcznie. Zaliczka na podatek naliczana od tego wynagrodzenia będzie niższa od 1/12 kwoty wolnej od podatku. Czy w związku z tym należy uwzględniać tę kwotę przy obliczaniu zaliczki?
Okazuje się, że tak. „Płatnik, który dokonuje obliczenia zaliczki na podatek dochodowy od wynagrodzenia pracownika, zobowiązany jest dokonać jej obniżenia o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek (tj. 46,33 zł miesięcznie). Z obowiązku tego nie zwalnia go sytuacja, w której - tak jak ma to miejsce w pytaniu - zaliczka przed pomniejszeniem jest od tej kwoty niższa. W takim jednak przypadku kwota zmniejszająca ulega obniżeniu do wysokości obliczonej zaliczki” – wyjaśnia „Gazeta Podatkowa” w wydaniu z dn. 14.12.2015 r. Obniżenia tego można jednak dokonać tylko wtedy, gdy pracownik przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w roku podatkowym złoży pracodawcy przewidziane w przepisach oświadczenie na formularzu PIT-2.
Przy odpowiednio niskim wynagrodzeniu, kiedy płatnik potrąci z zaliczki kwotę zmniejszającą podatek w wysokości tej zaliczki, podatek wyniesie zero. Kwota zmniejszająca podatek w pełnej wysokości będzie podlegała odliczeniu przez pracownika dopiero w składanym po zakończeniu roku zeznaniu rocznym. Podobnie składka do ZUS podlega ograniczeniu do kwoty zaliczki po odjęciu kwoty zmniejszającej. Z tego względu w omawianej sytuacji także ona – podobnie, jak i podatek – wyniesie zero.
Źródło: „Gazeta Prawna”