Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
Ankieta
Od prędkości pracy wiertła zależy:
-
szybkość i sprawność przeprowadzenia zabiegu
-
dokładność opracowania zęba
-
rodzaj obróbki
-
komfort pracy dentysty i samopoczucie pacjenta.
Przedziały prędkości dla pracy wierteł:
-
Prędkość mała (500 – 5000 obr./min) – w tak niskich obrotach pracują wiertła stalowe; stosowanie chłodzenia jest możliwe, ale nieobowiązkowe (przy czym zdecydowanie szybciej i czyściej pracuje się stosując spray wodno – powietrzny). Rozmiar wiertła jest dobrze dobrany do stosowanej prędkości obrotowej, kiedy dentysta ręką odbiera bodźce docierające z pracującego sprzętu,
-
Prędkość średnia (30 000 – 120 000 obr./min.) - ten przedział wymaga już stosowania chłodzenia. Praca tylko z powietrzem jest możliwa jedynie przez bardzo krótki czas – by poprawić widoczność opracowywanej powierzchni. Prędkość średnia jest dobra dla wierteł diamentowych o średnim i drobnym nasypie i delikatnej oraz precyzyjnej obróbki niewielkich ubytków, wstępnego opracowywania większych zmian w tkankach zębów oraz do wygładzania.
-
Prędkość wysoka (250 000 – 450 000 obr./min.) - przedział do stosowania wierteł diamentowych oraz z węglików spiekanych. Konieczne jest stosowanie chłodzenia i poślizgu. Wysoka prędkość, ograniczona widoczność i dużo mniejsze wyczucie pracy urządzenia mogą doprowadzić do nadmiernego ścięcia tkanek zęba. Dlatego ten przedział prędkości polecany jest jedynie do wstępnej obróbki. Wiertła z węglików spiekanych nie ulegają w wysokich prędkościach uszkodzeniu - stosuje się je do pracy w uzupełnieniach metalowych, delikatnego ścinania zębiny, przy otwieraniu ubytku. Do pracy przy usuwaniu grubszych warstw szkliwa polecane są wiertła diamentowe.
Co warto wiedzieć o prędkościach pracy wierteł:
-
Im wyższa prędkość pracy, tym mniejsze wyczucie operatora i większe ryzyko niepotrzebnego usunięcia zdrowych tkanek zęba.
-
Im większy ubytek, tym większe ryzyko, że przy wysokich prędkościach nadmierne usunięcie tkanki spowoduje osłabienie zrębu zęba.
-
Uważa się, że najwyższe prędkości powinny być stosowane do wstępnego opracowania zęba i usuwania starych wypełnień.
-
Najlepsze wyczucie operator ma wtedy, gdy sprzęt pracuje na niskich i średnich prędkościach.
Źródło: Opracowanie własne