Wiceprezes NRL Andrzej Cisło skierował pismo do Anny Goławskiej, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, w którym porusza problematykę zgód pacjenta, repozytoriów i przejmowania zasobów elektronicznej dokumentacji medycznej w dłuższej perspektywie, a także infrastruktury będącej wsparciem cyfryzacji dla szerokiego grona usługodawców.
Wiceprezes NRL zwrócił uwagę, że część placówek medycznych dysponuje oprogramowaniem do EDM w postaci systemów w gabinetach. Jednak niewielki procent gabinetów zawiera w sobie repozytorium EDM, a bez niego wymiana dokumentów EDM nie ma racji bytu. Ponadto pandemia powoduje, że realizacja całej inwestycji związanej z EDM napotyka na problemy, natomiast perspektywa wykorzystania w tym celu środków unijnych nie jest klarowna. Dodatkowo, zaprojektowany system udzielania zgody na udostępnienie EDM i danych z rejestru zdarzeń medycznych przy obecnym stanie kompetencji cyfrowych pacjentów ograniczy znacząco liczbę osób i podmiotów odnoszących korzyść z wdrożenia tych rozwiązań. Z tego względu konieczna jest rewizja planów co do terminu rozpoczęcia wymiany EDM.
Ponadto sformułowany został wniosek „(...) o konieczności przyjęcia, iż do czasu zaimplementowania tej funkcji przez wszystkich dostawców raportowania zdarzeń medycznych dokonywać będą od 1 lipca br. te placówki, których systemy teleinformatyczne będą do tego przygotowane”.