Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
Dlaczego homeopatia znalazła się na cenzurowanym?
- 24-09-2008
Niedawno pisaliśmy o oświadczeniu wydanym przez Naczelną Radę Lekarską w sprawie stosowania oraz promowania leczenia homeopatycznego. Dziś o tym, dlaczego homeopatia znalazła się na cenzurowanym.
- Nie ma doświadczalnych dowodów na skuteczność leczenia „podobnego podobnym” (homeo znaczy podobne).
- Działanie środków leczniczych, które występują w silnych rozcieńczeniach, tzw. „dawkach symbolicznych”, jest praktycznie żadne i nie ma dowodów na to, że z ich pomocą udaje się pobudzić organizm do walki z chorobą.
- Założenia homeopatii są sprzeczne ze współczesną wiedzą z zakresu patofizjologii i patogenezy.
- Twierdzenie, że u każdego pacjenta ta sama choroba może przebiegać inaczej, uniemożliwia obiektywną ocenę wyników leczenia homeopatycznego i przeprowadzenie badań kontrolowanych o wpływie danej substancji na chorobę. Nie ma też wyników badań, które potwierdzałyby wyższą skuteczność leczenia homeopatycznego ponad efekt wywołany podaniem placebo.
- Tłumaczenie mechanizmu działania leków homeopatycznych jest sprzeczne ze współczesną wiedzą z zakresu chemii, farmakologii i immunologii i z empirycznie udowodnionymi korelacjami: efekt leczniczy – dawka leku.
- Nie jest możliwym z punktu widzenia zasad chemii i fizjologii, by lek dopiero po uzyskaniu rozcieńczenia „symbolicznego” nabywał właściwości leczniczych i pobudzał organizm do walki z chorobą.
- Na podstawie współczesnej wiedzy fizyko-chemicznej nie można wyjaśnić, by potencjalizowanie, czyli wstrząsanie leku przed jego użyciem, mogło w jakikolwiek sposób aktywować substancję leczniczą.
- Homeopaci nie mogąc wyjaśnić działania leków homeopatycznych znanymi mechanizmami fizyko-chemicznymi, odwołują się do teorii „pamięci” lub „informacji” roztworu nośnego. A tego nie da się w żaden naukowy sposób zweryfikować.
- Określanie preparatów homeopatycznych mianem „leki” jest niewłaściwe, ponieważ nie spełniają one standaryzowanych wymagań dotyczących medykamentów i nie ma dowodów na ich skuteczność.
- Lekarze i stomatolodzy mają obowiązek stosowania jedynie zweryfikowanych metod i środków leczniczych, o udokumentowanej skuteczności; stosowanie leków homeopatycznych jako środków alternatywnych nie zwalnia ich z odpowiedzialności za zaniechanie leczenia zgodnego ze współczesną wiedzą medyczną. Ze względu na brak jednoznacznych dowodów na skuteczność homeopatii, trudne do udowodnienia byłoby też zastosowanie przez lekarza niewłaściwego leczenia homeopatycznego, w przypadku gdy efekty leczenia byłyby niewystarczające albo nie byłoby ich wcale.
Źródło: „Służba Zdrowia”
Inne wiadomosci w kategorii
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.