Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 22-08-2008
Ministerstwo Zdrowia przygotowuje rozporządzenie, dzięki któremu lekarz będzie mógł szybciej zdobyć specjalizację. Według nowych przepisów, specjalizacja ma być łatwiej dostępna, a jej zdobycie ma trwać krócej niż dotychczas. Zmiana regulacji prawnych ma na celu skłonienie większej liczby młodych lekarzy do podjęcia pracy w kraju.
- W porównaniu z innymi krajami UE czas trwania nauki lekarza w Polsce jest zdecydowanie za długi. U naszych zachodnich sąsiadów lekarz uzyskuje tytuł specjalisty w czasie krótszym o dwa – trzy lata – mówi Tomasz Korkosz., rzecznik Naczelnej Izby Lekarskiej.
Rząd proponuje zniesienie podziału specjalizacji – obecnie istnieje podstawowa i szczegółowa. Młodzi lekarze zauważają, że choć proponowane zmiany idą w dobrym kierunku, to wciąż daleko im do rewolucji. Proponowane modyfikacje dotyczą raczej samej struktury zdobywania specjalizacji. Natomiast prawdziwym krokiem naprzód byłoby wprowadzenie głębokich zmian systemowych. To z kolei wymaga zwiększenia liczby przyznawanych przez resort zdrowia miejsc na konkretne specjalizacje.
Najważniejsze planowane zmiany, które mają zmienić sposób kształcenia lekarzy to:
-
zniesienie podziału na specjalizację podstawową i szczegółową;
-
zmiana terminu rozpoczęcia specjalizacji, tak by rozpoczynała się możliwie szybko po zakończeniu stażu podyplomowego;
-
przyznawanie miejsca specjalizacyjnego na podstawie wyników z Państwowego Egzaminu Lekarskiego, a w ostateczności na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej;
-
likwidacja części praktycznej na egzaminie państwowym, kończącym specjalizację (elementy praktyczne, z wyłączeniem procedur inwazyjnych, będą mogły znaleźć się w części ustnej tego egzaminu).
Źródło: „Gazeta Prawna”