Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualnościEdukacja, kariera

Jak zatrudnić stomatologa – cudzoziemca?
  • 28-07-2008
 

Wejście Polski do strefy Schengen spowodowało ujednolicenie wielu zasad dotyczących różnych dziedzin życia, wydawania wiz oraz wieloobszarowej współpracy między krajami – sygnatariuszami tego układu.

Zatrudnianie cudzoziemców pochodzących z Unii Europejskiej nie zmieniło się po wejściu Polski do strefy Schengen. W przypadku cudzoziemców spoza Unii konieczne jest posiadanie przez nich wiz oraz pozwolenia na pracę. Dla obywateli zza naszej wschodniej granicy obowiązkowe jest posiadanie wizy oraz zaświadczenia od pracodawcy, że obcokrajowiec otrzyma u niego pracę.

Stomatolog, który chce podjąć pracę w Polsce, musi dostarczyć dokumenty potwierdzające posiadane kwalifikacje zawodowe.

Przy zatrudnianiu cudzoziemca trzeba pamiętać o:

  1. Badaniu rynku pracy – pracodawcy, którzy zamierzają zatrudnić stomatologa są zwolnieni z tego testu. Jest to możliwe na podstawie rozporządzenia z 21 lipca 2006 r. (Dz. U. nr 141, poz. 1004), które zwalnia z tego obowiązku, gdy chodzi o zatrudnienie lekarzy i dentystów odbywających szkolenia lub realizujących program specjalizacji na podstawie przepisów o specjalizacji lekarzy i dentystów.

  2. Złożeniu wniosku u wojewody – można go wysłać pocztą. Wymagane załączniki do dokumentu zależą od czasu zatrudnienia i pobytu cudzoziemca w Polsce lub od charakteru planowanej pracy. Wojewoda może wezwać do uzupełnienia wniosku o brakujące załączniki.

  3. Uzyskaniu tzw. przyrzeczenia uzyskania pobytu w Polsce, jeśli cudzoziemiec nie posiada jeszcze pozwolenia na pobyt w naszym kraju.

  4. Legalizacji pobytu cudzoziemca w Polsce – po uzyskaniu przyrzeczenia uzyskania pobytu na terytorium naszego kraju należy złożyć w odpowiednim konsulacie wniosek o wizę, na podstawie której praca będzie mogła być wykonywana przez cudzoziemca. Po otrzymaniu wizy obcokrajowiec musi dokonać zameldowania w odpowiednim urzędzie terenowym.

  5. Uzyskaniu pozwolenia na wykonywanie pracy oraz podpisaniu umowy o pracę.

 

„Poradnik Gazety Prawnej” radzi:

Cudzoziemcowi wolno wykonywać pracę wyłącznie na warunkach określonych w zezwoleniu na pracę. Znacząca zmiana zakresu jego obowiązków wymaga wystąpienia do wojewody o zmianę decyzji. Jeśli szef nie dopełni tego obowiązku, można to potraktować jako naruszenie przepisów i ukarać grzywną.”

 

Źródło: „Poradnik Gazety Prawnej”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS