Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 06-10-2011
Sezon na patenty trwa – polscy naukowcy i przedsiębiorcy zgłaszają coraz większą liczbę pomysłów do opatentowania. Wśród projektów są i takie, które mogą znaleźć zastosowanie w gabinecie dentystycznym czy w pracowni protetycznej. Przykładem może być urządzenie imitujące ruch żuchwy, z którego kiedyś – być może – będą mieli okazję w swojej pracy korzystać technik dentystyczny lub stomatolog. Jego projekt opracowali pracownicy Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej wespół z naukowcami z Uniwersytetu Medycznego. Urządzenie imitując ruch żuchwy wywołuje w badanym zębie naciski, do jakich dochodzi podczas jedzenia. Pozwala to na określenie oddziaływań, które wywierane są na konkretny ząb. To z kolei ułatwi określenie sił działających na uzębienie poddane np. leczeniu stomatologicznemu z wykonaniem wypełnień ubytków.
Podobne urządzenia już istnieją, ale projekt z Lublina jest inny.
- Do tej pory powstało już wiele takich urządzeń, jednak nasze w sposób najbardziej zbliżony do rzeczywistego odwzorowuje ruch żuchwy w procesie żucia - zaznacza dr inż. Krzysztof Pałka.
Projekt został zgłoszony do opatentowania.
Jak podkreśla Hanna Strzemiecka z Biura Rzecznika Patentowego Politechniki Lubelskiej, wniosków patentowych jest coraz więcej:
- W drugą dekadę XXI wieku wchodzimy z ogromną liczbą pomysłów na wynalazki. W tym roku nasi naukowcy zarejestrowali już 77 wniosków patentowych, w tym cztery międzynarodowe. W 2010 roku wniosków było 39, w 2009: 9, a trzy lata temu: 34.
Źródło: „Dziennik Wschodni”