Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 23-09-2011
Przedstawiciele zawodów medycznych dość często wybierają opcję, by podatek dochodowy płacić w formie ryczałtu. Podatnik rozliczający się z fiskusem jako ryczałtowiec może prawo do takiej formy opodatkowania stracić, jeśli ma zamiar rozszerzyć działalność gospodarczą, a działanie to spowoduje, że zajdą przesłanki określone w art. 8 ust. 1, które zawiera ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. nr 144, poz. 930 ze zm.). Prawo do ryczałtu nie przysługuje podatnikowi, który:
-
osiąga przychody z tytułu: prowadzenia aptek, lombardów czy działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych; prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie wolnych zawodów innych niż wymienione w art. 4 ust. 1 pkt 11 wspomnianej ustawy (m.in. innych niż lekarze, stomatolodzy, technicy dentystyczni, weterynarze, pielęgniarki, tłumacze); świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy; działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
-
wytwarza wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym.
Zatem przedsiębiorca, który rozlicza się z fiskusem na zasadzie ryczałtu, planując rozszerzenie działalności, musi sprawdzić, czy działanie to nie spowoduje utraty prawa do tej formy opodatkowania. W sytuacji, kiedy dojdzie do rozszerzenia działalności, prawo do rozliczania się w formie ryczałtu traci się w dniu, w którym powstał przychód z tytułu wykonania usług wymienionych powyżej. W tym też dniu powstaje obowiązek prowadzenia ksiąg podatkowych.
Źródło: „Gazeta Podatkowa”