Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 22-08-2011
Pacjentów i lekarzy czekają zmiany. 18 maja 2011 r. przez Bronisława Komorowskiego podpisane zostały kolejne trzy ustawy z tzw. pakietu zdrowotnego: Ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia, nowelizacja Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, a także nowela Ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty; 26 maja Prezydent Rzeczpospolitej podpisał zaś Ustawę o refundacji leków.
Podpisanie wymienionej wyżej Ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oznacza, że w polskim systemie służby zdrowia zacznie działać platforma informatyczna, dzięki której będzie możliwe udostępnianie on-line usług i zasobów cyfrowych rejestrów medycznych oraz elektronicznej platformy gromadzenia, analizy i udostępnienia zasobów cyfrowych. Do realizacji tych zadań wykorzystane będą usługi dostarczane przez platformę usług administracji publicznej (e-PUAP). Bazy danych będą funkcjonować w ramach systemu informacji medycznej (SIM). Dzięki temu systemowi możliwe będzie przetwarzanie danych dotyczących udzielonych, udzielanych i planowanych świadczeń opieki zdrowotnej udostępnianych przez systemy teleinformatyczne usługodawców.
Dzięki wdrożeniu w życie noweli Ustawy o prawach pacjenta i o Rzeczniku Praw Pacjenta droga pacjentów do uzyskania odszkodowania lub zadośćuczynienia za szkody powstałe w wyniku błędu medycznego skróci się i uprości. Będzie można ominąć ścieżkę sądową, a swoich praw dochodzić na drodze administracyjnej przed wojewódzką komisją ds. orzekania o błędach medycznych.
Podpisanie nowelizacji Ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty spowoduje wdrożenie nowego modelu kształcenia przyszłych medyków. Likwidacji ulegnie staż podyplomowy, a ostatnie lata studiów medycznych i stomatologicznych przeznaczone będą na praktyczną naukę zawodu. Egzamin sprawdzający wiedzę młodego lekarza lub dentysty odbywać się będzie odpowiednio na V i IV roku studiów.
Ustawa refundacyjna wprowadza zaś urzędowe ceny i marże na leki finansowane ze środków publicznych. Nowe przepisy określają, że Ministerstwo Zdrowia będzie negocjowało z producentem. Od wynegocjowanej ceny obowiązywać będzie marża urzędowa w wysokości 5 proc. Marża hurtowa w wysokości 5 proc. będzie obowiązywała od 2014 r. W 2012 roku miałaby wynosić 7 proc., a w 2013 – 6 proc urzędowej ceny zbytu. Limit refundacji ze środków publicznych ustalony został na wysokości 17 proc.
Źródło: „Rynek Zdrowia”