Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 09-08-2011
Lekarz podejmujący pracę kontraktową musi rozważyć wiele spraw, ale przede wszystkim kwestie wynagrodzenia i ubezpieczeń: społecznych oraz od odpowiedzialności cywilnej.
-
Ubezpieczenie OC - w przypadku ubezpieczeń OC w skrajnej sytuacji może się okazać, że potrzebne będą trzy polisy obowiązkowe (zatrudnienie w zakładzie opieki zdrowotnej, na kontrakcie orz prowadzenie prywatnej praktyki lekarskiej). Jeśli lekarz ma jeszcze ubezpieczenie opłacane dobrowolnie, w sumie polis może być więcej.
-
Ubezpieczenia społeczne - są tacy, którzy by obniżyć koszty pracy kontraktowej, odprowadzają składki do ZUS w najniższej z możliwych wysokości. Takie postępowanie jest przez część lekarzy uznawana za opcję nie do przyjęcia – konsekwencją takiego postępowania będzie bardzo niska emerytura wyliczana wg odprowadzonych kwot w ramach obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne.
-
Wynagrodzenie – rozważając propozycję wynagrodzenia w przypadku pracy kontraktowej, należy wziąć pod uwagę, że w przypadku takiej formy zatrudnienia trzeba będzie samodzielnie ponieść koszty, które w sytuacji zatrudnienia na umowę o pracę pokrywane są przez pracodawcę.
- Przejście na kontrakt pozwala jednak osobom prowadzącym działalność gospodarczą opłacać składki na ubezpieczenie społeczne w podstawowych, najniższych możliwych wysokościach - zaznacza Wojciech Idaszak z zespołu radców prawnych Naczelnej Izby Lekarskiej.
-
Prawo do urlopu – w przypadku podpisania umowy cywilnoprawnej nie ma zagwarantowanego urlopu wypoczynkowego.
Źródło: „Rynek Zdrowia”