Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 28-07-2011
Na łamach „Rzeczpospolitej”(wyd. z dn. 9.06.2011 r.) ukazał się artykuł omawiający kwestię równego traktowania pracowników.
W regulaminie pracowniczym pewnej firmy zawarto zapis, że pracownikom przysługuje tzw. pakiet dentystyczny. Pakiet ów umożliwiał dostęp do świadczeń stomatologicznych w prywatnej przychodni. Roczna wartość pakietu wynosiła ok. 2 tys. zł. Warunkiem przyznania go było jednak zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony. W związku z tym pojawia się pytanie, czy tego typu podejście nie narusza zasady równego traktowania pracowników i czy zapis regulaminu pracowniczego, w którym mowa o pakiecie, jest ważny?
„Motyw, którym zapewne kierował się pracodawca, można zrozumieć. Nie może to jednak wpłynąć na ocenę prawną takiego przepisu. Ewidentnie narusza on zasadę równego traktowania w zatrudnieniu. Jest przejawem różnicowania uprawnień pracowniczych z zastosowaniem niedozwolonego kryterium – rodzaju umowy o pracę (art.183a§1 k.p.)” - można przeczytać w „Rz”.
Zapis regulaminu pracowniczego o pakiecie jest ważny, ale sankcją nieważności objęta jest część wywołująca skutek dyskryminacyjny. Sąd Najwyższy w wyroku z 12 września 2006 (I PK 89/06) zawarł informację, że nie obowiązuje przepis, który pozbawiałby świadczeń jednych pracowników i przez to faworyzował drugich, a stosowanie zasady równego traktowania w zatrudnieniu powinno polegać na podwyższaniu świadczeń pracownikom traktowanym gorzej. Świadczenia powinny przynależeć wszystkim pracownikom zatrudnionym w zakładzie pracy – niezależnie od rodzaju podpisanej umowy o pracę.
Źródło: „Rzeczpospolita”