Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 06-07-2011
Z powodu długiego oczekiwania w kolejkach na dostęp do świadczeń medycznych coraz więcej pacjentów decyduje się na korzystanie z usług zdrowotnych w sektorze prywatnym. Prywatne kliniki odnotowują wzrost liczby procedur medycznych, z których korzystają zarówno pacjenci komercyjni, jak i kontraktowi. Warto poznać dane GUS dla kilku ostatnich lat dotyczące rynku usług medycznych:
-
w 2009 r. było w Polsce 752 szpitali, a z tego aż 228 to szpitale niepubliczne, przy czym ich liczba w porównaniu z 2008 r. wzrosła o 42 placówki;
-
prywatne wydatki na ochronę zdrowia w latach 2007-2008 wzrosły z ok. 22 mln do ponad 24 mln zł, co stanowi ok. 30 proc. łącznych wydatków przeznaczonych w Polsce na zdrowie.
- Wciąż przybywa nam pacjentów, ich liczba wzrosła od początku 2011 r. o ok. 15 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem – mówi dr n. med. Krzysztof Galbas, współwłaściciel szpitala Medicus ze Środy Wielkopolskiej.
Wzrost zainteresowania pacjentów prywatną opieką widać dobrze w branży dentystycznej. Popyt na prywatne usługi stomatologiczne wynika m.in. z rosnącej świadomości pacjentów, dobrego poinformowania o możliwościach nowoczesnej stomatologii oraz coraz większych wymagań względem usług świadczonych przez dentystów – a takim oczekiwaniom państwowa służba zdrowia nie potrafi sprostać. O tym, czego obecnie pacjenci wymagają od prywatnego sektora dentystycznego, mówi stomatolog, Agnieszka Szygenda:
- Oczekują leczenia skutecznego, szybkiego i przynoszącego efekty zarówno w wymiarze medycznym, jak i estetycznym. Z tego powodu przeznaczają na leczenie stomatologiczne, w tym specjalistyczne, coraz więcej środków, np. w ostatnim kwartale o 30 proc. więcej niż w IV kwartale 2010 r.
Prywatne sługi stomatologiczne oraz ambulatoryjne i ginekologiczne cieszą się od lat największą popularnością wśród pacjentów. Wciąż nadal jednak zauważalne jest, że korzysta z nich lepiej sytuowana część polskiego społeczeństwa.
Źródło: „Gazeta Finansowa”