Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 27-06-2011
„Prowadzimy działalność w zakresie zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze. Wcześniej dodatkowo prowadziliśmy przychodnię ortopedyczną jako niepubliczny zakład opieki zdrowotnej. Czy nadal możemy opłacać podatek od nieruchomości na preferencyjnych zasadach?” - takie pytanie pojawiło się na łamach „Gazety Podatkowej”.
Z wyjaśnień zamieszczonych w „GP” wynika, że jeśli w budynku lub w jego części prowadzona jest działalność gospodarcza w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych, budynek taki objęty jest niższą, preferencyjną stawką podatku od nieruchomości. Wynika to z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Ustawa ta nie zawiera jednak definicji świadczenia zdrowotnego – należy więc stosować definicję zawartą w ustawie o zakładach opieki zdrowotnej. Z tej zaś wynika, że świadczenia medyczne:
-
to działania służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia, w szczególności związane z: badaniem i poradą lekarską, leczeniem, badaniem i terapią psychologiczną, orzekaniem i opiniowaniem, czynnościami technicznymi z zakresu protetyki i ortodoncji, czynnościami z zakresu zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze;
-
mogą być udzielane przez zakłady opieki zdrowotnej oraz przez osoby fizyczne wykonujące zawód medyczny lub przez grupową praktykę lekarską, grupową praktykę pielęgniarek albo położnych.
W kwestii stawek podatkowych wypowiadał się już m.in. Prezydent Miasta Poznania w interpretacji z dnia 27 lutego 2008 r. (nr FN. VIII/31102-1-1/08), zaznaczając, że aby uznać daną działalność za związaną z udzielaniem świadczeń medycznych, muszą być spełnione dwie przesłanki: podmiotowa i przedmiotowa. Z przedstawionej zaś sytuacji wynika, że opisywana w pytaniu działalność nie łączy się bezpośrednio z procesem leczenia pacjentów, czyli udzielaniem świadczeń zdrowotnych, ale polega na zaopatrzeniu w środki medyczne i pomocnicze. Zatem nie spełnia wymaganych prawem przesłanek i tym samym nie może być uznana za działalność związaną z udzielaniem świadczeń medycznych, dzięki której podatek od nieruchomości mógłby być naliczany w preferencyjnej, niższej kwocie.
Źródło: „Gazeta Podatkowa”