Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 20-06-2011
Przyszli specjaliści zadają wiele pytań o rekrutację na czekający ich kolejny etap kształcenia oraz o przebieg samego programu specjalizacyjnego. Na najczęściej powtarzające się pytania na łamach „Służby Zdrowia” odpowiedział rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia, Piotr Olechno.
-
Niezależnie od tego, czy lekarz odbywa staż lub kurs specjalizacyjny w formie rezydentury, etatu, umowy cywilnoprawnej bądź płatnego urlopu szkoleniowego, zasady realizacji programu specjalizacji są jednakowe.
-
Lekarz ma prawo do wyboru opiekuna specjalizacji - lekarza spośród zatrudnionych w danej jednostce, a wyznaczonych przez kierownika tej jednostki w porozumieniu z właściwym konsultantem wojewódzkim.
-
Szczegółowy plan specjalizacji (zakres, terminy realizacji poszczególnych etapów, kierowanie na staże kierunkowe i kursy w ramach specjalizacji) ustala kierownik specjalizacji.
-
Możliwe jest odmówienie przyjęcia na staż. Taka sytuacja zdarzyć się może, kiedy liczba chętnych przewyższa możliwości szkolące placówki. O przyjęciu na specjalizację decydować powinny kolejność zgłoszeń lekarzy oraz termin planowanego zakończenia przez nich specjalizacji.
-
Przepisy nie regulują kwestii dopuszczalności realizacji staży lub kursów w ramach urlopu wypoczynkowego.
-
Lekarz w przypadku konieczności odbycia w ostatnim roku specjalizacji obowiązkowego kursu, jeśli nie ma takiego w wykazie kursów na stronie CMKP, ma możliwość przedłużenia specjalizacji do czasu ukończenia obowiązkowego kursu specjalizacyjnego.
Źródło: „Służba Zdrowia”