Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 10-06-2011
1 lipca 2011 r. ma wejść w życie kolejna zmiana ustawy o VAT. Wtedy to zacznie obowiązywać ustawa o działalności leczniczej, uchylająca ustawę o zakładach opieki zdrowotnej wprowadzająca jednocześnie zmiany w podatku od towarów i usług dotyczące opieki medycznej. W myśl nowych przepisów - jak można przeczytać w „Dzienniku Gazecie Prawnej” - „ (…) zwolnieniu z VAT mają podlegać usługi w zakresie opieki medycznej, wykonywane przez podmioty lecznicze, które to pojęcie zastąpi zakłady opieki zdrowotnej (ZOZ), świadczące obecnie również usługi zwolnione z VAT”.
Uchwalone przez Sejm w marcu tego roku przepisy o VAT dopuszczają zwolnienie z tego podatku dla świadczeń medycznych wykonywanych przez lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarki oraz położne, ale tylko w formie spółki cywilnej, spółki jawnej albo spółki partnerskiej jako grupowa praktyka lekarska lub pielęgniarska, ale już nie można byłoby ich zastosować dla świadczeń medycznych wykonywanych przez indywidualne osoby fizyczne. Tego typu rozwiązanie prawne kłóciłoby się z zaleceniami unijnej dyrektywy 112. Na szczęście Senat wprowadził odpowiednie poprawki do wersji przepisów ustalonych w Sejmie.
- Senat usunął przepis budzący wątpliwości objęcia zwolnieniem indywidualnej praktyki lekarza i ponownie warunek bezpośredniego związku z procesem leczenia dla usług pomocniczych - wyjaśnia Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy.
Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”