Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 03-06-2011
Prawo dopuszcza, by działalność gospodarcza prowadzona przez dentystę była rejestrowana pod postacią spółki partnerskiej. Spółka partnerska to jeden ze sposobów prowadzenia własnej firmy przez osoby wykonujące wolny zawód. Założyciele spółki partnerskiej w świetle prawa ponoszą zawężoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki – co odróżnia tę formę prowadzenia działalności gospodarczej od spółki jawnej, gdzie wspólnicy ponoszą subsydiarną odpowiedzialność za zobowiązania spółki. Zatem w spółce partnerskiej partner:
-
nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki powstałe w związku z wykonywaniem przez pozostałych partnerów wolnego zawodu w spółce;
-
nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki będące następstwem działań lub zaniechań osób zatrudnionych przez spółkę na podstawie umowy o pracę lub innego stosunku prawnego, które podlegały kierownictwu innego partnera przy świadczeniu usług związanych z przedmiotem działalności spółki.
Umowa spółki partnerskiej musi być sporządzona w formie pisemnej i musi zawierać:
-
określenie wolnego zawodu wykonywanego przez partnerów w ramach spółki;
-
przedmiot działalności spółki;
-
personalia partnerów, którzy godzą się ponosić nieograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki w oparciu o art. 95 § 2 K.s.h.;
-
w przypadku gdy spółkę reprezentują tylko niektórzy partnerzy, ich personalia;
-
firmę (z personaliami co najmniej jednego partnera oraz informację „i partner” lub „i partnerzy” albo informację „spółka partnerska”) i siedzibę spółki;
-
czas trwania spółki – o ile jest on oznaczony;
-
określenie wkładów wnoszonych przez każdego partnera i ich wartość.
Spółka powstaje z chwilą wpisania jej do krajowego rejestru przedsiębiorców w KRS. W tym celu do sądu właściwego ze względu na siedzibę spółki należy złożyć wniosek na urzędowym formularzu KRS-W1 o zarejestrowanie spółki i dołączyć do niego:
-
formularze uzupełniające: KRS-WD (partnerzy)
-
KRS-WK (oznaczenie osób uprawnionych do reprezentacji spółki)
-
KRS-WM (oznaczenie przedmiotu działalności)
-
dokumenty potwierdzające uprawnienia każdego partnera do wykonywania wolnego zawodu (w oryginale lub potwierdzonej notarialnie kopii).
Spółki partnerskie, które prowadzą pełną księgowość są zobowiązane do sporządzania rocznego sprawozdania finansowego, zatwierdzenia go i złożenia w KRS. Przepisy ustawy o rachunkowości należy obowiązkowo stosować w spółce partnerskiej, jeśli przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 1.200.000 euro.
Źródło: „Gazeta Podatkowa”