Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 23-05-2011
Najpopularniejsze masy wyciskowe, z których korzystają współczesne protetyka, stomatologia i ortodoncja, to masy alginatowe oraz silikonowe. Każdy rodzaj materiałów ma swoje niewątpliwe zalety, ale też i wady – o których chyba warto bardziej pamiętać, by praca protetyczna, która powstanie na bazie wycisku, była naprawdę udana.
Masy alginatowe
-
Zalety: łatwość przygotowywania materiału, niski koszt wykonania wycisku, wymagana elastyczność wycisku po jego wykonaniu (ogólnie jednak zbytnia elastyczność wycisku alginatowego jest uznawana za jego wadę), hydrofilność i niekomplikowane oddzielenie wycisku od odwzorowywanej powierzchni.
-
Wady: stosunkowo ograniczona zdolność do rejestracji szczegółów odwzorowywanej struktury i podatność do zmiany wymiarów pod wpływem warunków środowiska, w jakim wycisk jest przechowywany – dlatego wymagane jest szybkie odlanie modelu, najlepiej bezpośrednio po wyjęciu wycisku z jamy ustnej pacjenta lub (ostatecznie) przechowywanie wycisku w wilgotnym środowisku (bez użycia nacisku) do czasu wykonania modelu.
Masy silikonowe
-
Zalety: dokładność w odwzorowaniu szczegółów powierzchni, odporność na zmienne warunki fizyczne otoczenia (wilgotność, temperatura) i na rozerwanie, stabilność kształtu podczas przechowywania. Modele mogą być odlewane nawet po wielu godzinach od wykonania wycisku silikonowego, a jeden wycisk może posłużyć do odlania wielu modeli.
-
Wady: to głównie wysoki koszt wykonania formy i trudność wykonania dokładnego wycisku przy nieodpowiednich warunkach wilgotnościowych panujących w jamie ustnej.
Źródło: Opracowanie własne