Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 20-05-2011
Stomatologia wg analiz ma się rozwijać w najbliższych latach w bardzo szybkim tempie. Niektórzy szacują, że dynamika wzrostu ma osiągnąć wartość dwucyfrową. Wg raportu PMR rozwojowi rynku stomatologicznego w Polsce sprzyjać mają:
-
zakończenie kryzysu i stabilny wzrost gospodarczy w naszym kraju – rodacy chętniej dzięki temu będą odwiedzać gabinety dentystyczne;
-
inwestowanie bogatszych rodaków w piękny uśmiech;
-
rosnąca świadomość Polaków odnośnie wagi zadbanego uśmiechu oraz konsekwencji zdrowotnych wynikających z nieleczenia chorób uzębienia i przyzębia;
-
tańsze niż za granicą usługi dentystyczne w Polsce, co przerzuci się na zainteresowanie obcokrajowców ofertą naszych stomatologów;
-
wejście w życie dyrektywy unijnej „Pacjenci bez granic”.
Niektórzy do tych optymistycznych założeń podchodzą ostrożnie, m.in. specjaliści zajmujący się obsługą turystów zagranicznych przyjeżdżających do naszego kraju głównie w celu medycznym. Turyści tacy przyjeżdżają do Polski głównie po to, by wykonać skomplikowane i drogie zabiegi dentystyczne, jak np. zakładanie implantów, wykonanie rozległego protezowania czy odtwarzanie tkanki kostnej.
-Tylko przy takich zabiegach przyjazd do Polski np. z Wlk. Brytanii jest opłacalny - tłumaczy Artur Kołodziejczyk z firmy NIMB, która pod marką Medical Travel sprowadza klientów z zagranicy do klinik dentystycznych w różnych miastach w naszym kraju.
Goście zagraniczni przeważnie przyjeżdżają do Polski na ok. 10 dni i w tym czasie poddają się serii zabiegów; inni przyjeżdżają z kolei co miesiąc. Eksperci uważają, że pomimo zainteresowania obcokrajowców ofertą polskich dentystów, turystyki stomatologicznej w naszym kraju nie czeka jednak świetlana przyszłość.
- W trakcie kryzysu brytyjscy i irlandzcy dentyści obniżyli ceny. U nas, wraz z wzrostem zamożności kraju i społeczeństwa, koszty w gabinetach będą wzrastać i zbliżyły się do zachodnich. Nie sądzę więc, by turystyka stomatologiczna w naszym kraju mogła się szybko rozwijać - tłumaczy Kołodziejczyk.
Rozwojowi polskiej stomatologii pomóc może jednak wdrożenie postanowień dyrektywy „Pacjenci bez granic”. Wciąż jeszcze tańsze usługi dentystyczne w Polsce mają być magnesem dla zagranicznych ubezpieczycieli – ci będą wysyłać pacjentów na zabiegi w naszym kraju.
By wspomóc rozwój polskiej stomatologii, potrzeba reklamy – branży ma pomóc dofinansowanie z Ministerstwa Gospodarki przeznaczone na promocję rodzimego sektora dentystycznego.
Źródło: „Służba Zdrowia”