Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 12-05-2011
1 maja 2011 r. weszły w życie nowe przepisy, wynikające z rozporządzenia ministra finansów, w myśl których lekarz lub lekarz dentysta prowadzący prywatny gabinet i udzielający w ramach prowadzonej prywatnej praktyki świadczeń na rzecz indywidualnych pacjentów, ma obowiązek posiadać kasę fiskalną. Wszystkie informacje na temat kas fiskalnych można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Finansów oraz w broszurze informacyjnej „Kasy rejestrujące – prawa i obowiązki podatnika zobowiązanego do prowadzenia ewidencji za pomocą kasy rejestrującej”. Można także zadawać pytania w swoim urzędzie skarbowym – najlepiej, by zapytania miały formę pisemną.
Oto, co jeszcze warto wiedzieć na temat nowego prawa i wprowadzenia wymogu posiadania kas rejestrujących sprzedaż:
-
Kwestie rejestrowania przychodów za pomocą urządzeń rejestrujących i objęcia tym obowiązkiem prywatnych praktyk lekarskich zawarte są w art. 111 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.); rozporządzeniu ministra finansów z 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. nr 138, poz. 930); rozporządzeniu ministra finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (Dz. U. nr 212, poz. 1338 ze zm.).
-
Kasa fiskalna służy do ewidencjonowania sprzedaży, rejestrowania obrotu. Obrót w myśl zapisów ustawy o podatku od towarów i usług to kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Dla rozliczenia usług prowadzonych w ramach prywatnej praktyki lekarskiej zastosowanie znajdują ogólne przepisy dotyczące ewidencji przy zastosowaniu kas.
-
Do skorzystania przez podatnika ze zwolnienia do 31 grudnia 2011 r. lub 2012 r. z obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kas rejestrujących uprawnia nieprzekroczenie limitu 40 000 zł obrotu. Sprzedaż elementów stanowiących majątek przedsiębiorstwa, np. samochodu, powinna być wliczona do limitu.
-
Przepisy nie regulują kwestii wyboru typu kasy rejestrującej przez podatnika. Podatnik musi jedynie wywiązać się z obowiązku rejestrowania każdej sprzedaży. O zakupie liczby i rodzaju posiadanych kas fiskalnych decyduje sam podatnik. Informacje o posiadanej liczbie urządzeń rejestrujących oraz o adresie (miejscu) ich użytkowania należy przekazać do naczelnika właściwego urzędu skarbowego.
-
By skorzystać z prawa do odliczenia kwot wydatkowanych na zakup każdej z kas rejestrujących należy złożyć do naczelnika właściwego urzędu skarbowego, przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego pisemne zgłoszenie o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich użytkowania.
-
Obowiązek posiadania kasy fiskalnej w 2011 r. określa się dla podatnika m.in. na podstawie wysokości obrotów w 2010 r. Jeśli w 2011 r. podatnik nie przekroczył limitu 40 000 zł uprawniającego do skorzystania ze zwolnienia z obowiązku posiadania i używania kasy fiskalnej, będzie mógł skorzystać ze zwolnienia w 2012 r., o ile obowiązek taki nie postał w stosunku do podatnika wcześniej.
Źródło: „Gazeta Lekarska”