Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 26-04-2011
Czynniki zagrożenia to takie, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie lub życie. Stomatolodzy i lekarze codziennie stykają się z wieloma z nich. Część z czynników jest dobrze rozpoznana i wiedza o nich jest dostępna już od wielu lat. Postęp techniczny i technologiczny doprowadził jednak do tego, że pojawiły się inne, nowe zagrożenia. Praca lekarza i stomatologa wygląda obecnie inaczej niżeli jeszcze kilkanaście lat temu. Stomatolodzy najbardziej narażeni są na wpływ ultradźwięków, hałasu, wibracji i promieniowania ultrafioletowego.
-
Sprzęt i aparatura - urządzenia mogą emitować niebezpieczne dla zdrowia promieniowanie lub pyły – z czego nie zawsze i nie każdy zdaje sobie sprawę. Hałas, drgania, zapylenie to czynniki znane od lat. Do tego dochodzą czynniki zupełnie nowe, jak np. mikrofale i ultradźwięki (na które szczególnie narażeni są stomatolodzy), promieniowanie jonizujące oraz czynniki związane z działaniem lasera.
-
Mikroorganizmy przenoszone w bioaerozolach, m.in. wirusy SARS lub zjadliwe odmiany grypy to poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia, na które ostatnio coraz częściej zwracają uwagę epidemiolodzy. Stosowanie środków ochronnych typu okulary oraz maski na twarz są rozwiązaniami koniecznymi, ale nie zapewniają one całkowitego bezpieczeństwa.
-
Zarażenia krwiopochodne, w tym wirusami HIV oraz HCV – zdarzenia te mają miejsce również u nas w kraju, co potwierdzają wyniki badań okresowych przeprowadzanych wśród personelu medycznego.
-
Lateks – uczulenia na ten materiał to nowe zjawisko. Nadal nie znamy przyczyny wywołującej alergię na to tworzywo, ale faktem jest, że wzrost liczby osób uczulonych na lateksowe rękawiczki używane w służbie zdrowia jest spory i wynosi ok. 8-10 proc. Najczęściej problem ten dotyczy lekarzy specjalności zabiegowych.
-
Substancje chemiczne, szczególnie te, które są stosowane w leczeniu onkologicznym, przeciwwirusowym i w anestezjologii (głównie gazy anestezjologiczne) – pracownicy służby zdrowia są narażeni na niebezpieczeństwo głównie z powodu niedostatecznej wentylacji pomieszczeń, w których pracują.
Źródło: „Problemy Ekologii”