Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 18-02-2011
Czy towarzystwo wpisane do rejestru stowarzyszeń, organizujące kilkudniowe kursy naukowe dla lekarzy (z wyżywieniem, noclegiem, dostawą materiałów edukacyjnych i z wykładami), mające akredytację okręgowej izby lekarskiej zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy, może zastosować zwolnienie z VAT przy organizacji tych szkoleń?
Okazuje się, że tak.
Jak wyjaśnione zostało to w „Gazecie Podatkowej” z 28.01.2011 r., zwolnienie z podatku VAT powinno w takiej sytuacji przysługiwać. Podstawę prawną do zastosowania zwolnienia stanowią bowiem przepisy ustawy o VAT, a zwolnienie powinno przysługiwać na podstawie zapisu mówiącego o tym, że ze zwolnienia przedmiotowego z podatku VAT mogą korzystać m.in. usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych odrębnymi przepisami.
Szczegółowe regulacje w zakresie obowiązków doskonalenia lekarzy zawiera rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie sposobów dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów.
„Dodatkowo należy wskazać, że usługa szkoleniowa, jako usługa polegająca na zorganizowaniu i przeprowadzeniu szkolenia (w skład której wchodzi wyżywienie, zakwaterowanie, niezbędne materiały), powinna być traktowana jako jedna usługa szkoleniowa, gdyż nadaje ona całości zasadniczy charakter” - czytamy w wyjaśnieniu.
Jak wypowiedział się m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 8 marca 2010 r., nr IPPP2/44355/10-4/RR, usługa, na którą składa się kilka elementów, a która ze względów ekonomicznych traktowana powinna być jako jedna usługa, nie powinna być dzielona do celów podatkowych.
Źródło: „Gazeta Podatkowa”