Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 12-11-2010
Obowiązkowe ubezpieczenie OC nie pokryje wszystkich roszczeń. Dlatego eksperci nawołują do zawierania dobrowolnych umów. Dzięki temu posiadacz polisy ma mieć spokojną głowę o przypadki, za które nie zostanie wypłacone odszkodowanie z tytułu obowiązkowej umowy ubezpieczenia.
Lekarze na dodatkowe ubezpieczenia patrzą nieufnie, obawiając się, że utrzymywanie takiej polisy okaże się nieopłacalne, ponieważ w krytycznym momencie towarzystwo odmówi wypłaty pieniędzy, tłumacząc to wieloma względami, w tym wadliwym sposobem zawarcia umowy lub niedotrzymaniem przez klienta warunków umowy.
Nie ma polisy idealnej – ponieważ nikt nie jest w stanie przewidzieć wszystkiego, co może się przytrafić. Polisy zbliżone do ideału są zaś bardzo drogie. By wybrać optymalne ubezpieczenie dodatkowe dla siebie, lekarz powinien:
-
wiedzieć, co chce ubezpieczyć i przed czym się zabezpieczyć;
-
aktywnie uczestniczyć w procesie przygotowywania umowy ubezpieczeniowej;
-
umieć porównywać dostępne na rynku oferty.
Oto przykłady tego, co można zyskać wykupując dobrą polisę ubezpieczenia dodatkowego i wprowadzając opcje rozszerzające podstawowe warunki:
-
ochronę prawną lub OC pracodawcy, chroniące interes pracodawcy, kiedy pracownik ulegnie w pracy wypadkowi;
-
ubezpieczenie w przypadku wystąpienia szkód polegających na utracie rzeczy powierzonych lub przechowywanych, które są wyłączone w obowiązkowych ubezpieczeniach OC;
-
wprowadzenie klauzuli najemcy obejmującej zarówno szkody w nieruchomościach wynajmowanych przez ubezpieczonego, jak i szkody w ruchomościach objętych umową użyczenia lub leasingu;
-
rozszerzenie odpowiedzialności lekarza za szkody wynikłe z wadliwego wykonania prac i usług spowodowane przez wypadki ubezpieczeniowe powstałe po przekazaniu odbiorcy przedmiotu tych usług (np. dotyczące produktów wykonanych w laboratoriach protetycznych, a przekazywanych pacjentowi przez lekarza dentystę);
-
rozszerzenie odpowiedzialności o szkody wyrządzone podczas wykonywania działalności gospodarczej związanej z prowadzeniem gabinetu, NZOZ-u, itp. oraz posiadanym mieniem – co oznacza, że ochroną ubezpieczeniową mogą być objęte osoby z personelu medycznego, za które lekarz ponosi odpowiedzialność, oraz wszelkie szkody osobowe lub rzeczowe, którym ulega pacjent w miejscu, gdzie lekarz prowadzi działalność.
Źródło: „Gazeta Lekarska”