Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 04-11-2010
Każdy przypadek wymagający wykonania uzupełnienia protetycznego jest inny, stąd konieczność indywidualnego rozpatrywania warunków, w jakich przyjdzie pracować specjalistom. Jeżeli pacjent bezzębny lub posiadający tylko nieliczne swoje zęby decyduje się na odbudowę uzębienia na implantach, a w opinii protetyka optymalnym rozwiązaniem będzie zastosowanie uzupełnienia overdentures zamocowanego na wszczepach, należy wykonać badanie radiograficzne i wziąć pod uwagę:
-
ilość i jakość kości w szczękach pacjenta
-
jakość wyrostka zębodołowego
-
stabilność i zachowanie funkcji przez tkanki, które mają stać się podłożem protetycznym.
Zła kondycja kości, zanik kości lub wyrostka zębodołowego czy niewłaściwa kondycja tkanek podłoża sprawiają, że protezowanie z użyciem uzupełnień overdentures wspartych na implantach nie jest rozwiązaniem właściwym. Jeśli warunki panujące w jamie ustnej pacjenta są dobre dla zastosowania implantów, sukces w leczeniu z wykorzystaniem protezy overdentures będzie zależał od dwóch podstawowych elementów: okluzji i zatrzasków.
System zatrzasków należy dobrać tak, by uzyskać:
-
odpowiednią ilość miejsca na zamocowanie protezy
-
właściwą siłę retencji
-
należytą jakość wykonania pracy.
W przypadku stosowania protezy akrylowej, by zminimalizować ryzyko jej złamania w miejscach, gdzie znajdują się zaczepy, powinno zastosować się zabezpieczenia przed tego typu uszkodzeniem uzupełnienia.
Właściwa okluzja to drugi element gwarantujący sukces w stosowaniu protez ovendentures mocowanych na implantach. Konieczne jest zatem prawidłowe odwzorowanie punktów styku zębów górnych i dolnych. Kolejny krok do sukcesu to właściwe ustawienie zębów w artykulatorze w taki sposób, by funkcjonalność szła w parze z estetyką.
Źródło: „Nowoczesny Technik Dentystyczny”