Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Co wzbudza kontrowersje w pakiecie reformującym służbę zdrowia?
  • 19-10-2010
 

 

 

 

 

 

 

Informatyzacja służby zdrowia jest zagadnieniem, co do którego politycy wyrażają zbliżone opinie: dobre rozwiązanie, unowocześniające działanie służb medycznych w naszym kraju. Podobnie sprzeciwu nie budzi projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach finansowanych ze środków publicznych, który nakładałby na świadczeniodawców obowiązek przekazywania szerszego zakresu danych dotyczących list oczekiwania na świadczenia inne niż wysokospecjalistyczne. Zmiana ta ułatwiłaby NFZ monitorowanie poprawności prowadzenia tych list. Nowelizacja prawa farmaceutycznego, która dostosowuje go do wymogów unii europejskiej, również nie budzi sprzeciwu środowisk. Punktem zapalnym nie jest też projekt założeń do opracowania nowej ustawy o badaniach klinicznych, ani propozycja utworzenia Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej na lata 2011-2020 – oba projekty postrzegane są jako społecznie użyteczne.

Nowelizacje innych aktów prawnych zawartych w pakiecie reformującym polską służbę zdrowia budzą mniejsze lub większe sprzeciwy.

  • Projekt ustawy pozwalającej na przekształcanie szpitali w spółki kapitałowe – nie podoba się m.in. Naczelnej Radzie Lekarskiej. Wśród polityków pojawiają się głosy, że ten kluczowy w pakiecie akt prawny otwiera furtkę do prywatyzacji lecznic.

    - Rząd nie chce podnieść składki i zreformować KRUS. Może okazać się, że szpitale przekształcone w spółki będą się zadłużały, a samorządy będą ponosić konsekwencje finansowe - uważa Marek Balicki, były minister zdrowia.

  • Projekt nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta – skrytykowała go NRL, uważając że:

    - procedury udowodnienia winy osobie odpowiedzialnej za błąd przeniesione zostaną poza sąd i oddane w ręce „innego, nieprzygotowanego do prowadzenia tego typu postępowań, ciała";

    - konieczne stanie się utworzenie funduszu publicznego, z którego finansowane byłyby odszkodowania.

  • Projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty – skrytykowany przez środowisko lekarskie i rektorów uczelni medycznych. Przeciwnicy tej noweli argumentują, że likwidacja LEPu i stażu podyplomowego niekoniecznie przełoży się na jakość leczenia – ponieważ pacjentami zajmować się będą gorzej wykształceni lekarze.

  • Projekt ustawy o refundacji leków i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia – NRL pozytywnie zaopiniowała kierunek proponowanych zmian, ale zastrzegła, że nie widzi uzasadnienia dla obowiązku zawierania umowy między NFZ a lekarzami i dentystami na wystawianie recept leków refundowanych.

Źródło: „POLSKA The Times”

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS