Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 13-10-2010
Szpitalny kapelan, technik dentystyczny, pielęgniarka oddziałowa – te osoby zaliczone są do XV grupy zaszeregowania płacowego. Kwestie wynagrodzeń reguluje rozporządzenie ministra zdrowia z 8 czerwca 1999 roku.
Część osób zatrudnionych w służbie zdrowia zastanawia się, czy szpitale powinny zatrudniać etatowych kapelanów. Zauważają, że osoby duchowne są jak najbardziej chorym potrzebne, ale w czasach, gdy brakuje publicznych pieniędzy na leczenie, utrzymywanie etatowych kapelanów wywołuje u niektórych wątpliwości.
- Kapelani to ustawowy obowiązek, a nie mój wymysł. Lepiej zawrzeć z nimi dobrą umowę, niż płacić za każdy przyjazd do szpitala, w tym także nocami – mówi Ryszard Batycki, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej. - Kapelani są bardzo potrzebni, a opieka duszpasterska ma ogromne znaczenie podczas pobytu pacjenta w szpitalu. Pomagają chorym, spowiadają, wierzącym pozwala to szybciej wrócić do zdrowia - dodaje.
Pracownicy służby zdrowia nie kwestionują faktu, iż kapelan jest potrzebny – szczególnie tam, gdzie leżą ciężko lub przewlekle chorzy. Zabieganie o kontakt z osobą duchowną wynika z kultury i zwyczajów panujących w naszym kraju. Wątpliwości budzi jedynie fakt opłacania kapelanów z publicznych pieniędzy.
Źródło: „Gazeta Wyborcza”