Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 22-09-2010
Środowisko lekarskie nie popiera proponowanych przez rząd zmian w sposobie kształcenia przyszłych lekarzy i dentystów. Zgodnie z propozycjami zniknąć miałby staż oraz Lekarski Egzamin Państwowy i Lekarsko - Dentystyczny Egzamin Państwowy (LEP i LDEP). Czas nauki miałby ulec zaś skróceniu.
Szczególnie negowany jest pomysł likwidacji stażu – obowiązkowego, trwającego 13 miesięcy, w czasie którego przyszły lekarz ma czas na zdobycie praktycznych umiejętności koniecznych do wykonywania wyuczonego zawodu.
- Na studiach przyszły lekarz zdobywa tylko wiedzę teoretyczną. Nawet obowiązkowe praktyki zawodowe nie zawsze pozwalają na poznanie zawodu. Dopiero staż daje taką szansę - broni stażu Mateusz Job ze Stowarzyszenia Hipokrates.
Ministerstwo Zdrowia uważa z kolei, że likwidacja stażu przyniesie korzyści: przede wszystkim skróci się czas nauki przyszłych lekarzy, przez co szybciej wchodziliby oni do systemu kadr medycznych. Na naukę praktyczną zawodu studenci mieliby czas na ostatnim roku studiów.
Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL), wylicza argumenty przeciw wprowadzeniu proponowanego rozwiązania:
- Przede wszystkim zmiana programów nauczania to dodatkowe koszty. Poza tym praktyczne zajęcia w klinikach skazują studentów na kontakt z wybranymi i bardzo ograniczonymi grupami pacjentów.
Lekarze są także przeciwni likwidacji LEP, uważając, że egzamin ten to jedyny obiektywny sposób na zweryfikowanie umiejętności przyszłego lekarza. Resort zdrowia uważa, że ma on jedynie charakter teoretyczny.
Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”