Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 19-08-2010
Niezależnie od tego, czy pacjent będzie miał założone implanty czy też inne protezy, osiągnięcie sukcesu w każdym przypadku wiąże się z zachowaniem procedur, które ściśle określają sposób postępowania każdej ze stron zaangażowanych w proces leczniczy. Co istotne - przestrzeganie procedur stanowi o osiągnięciu sukcesu bez względu na rodzaj zastosowanej techniki, materiałów lub urządzeń. Warte podkreślenia jest również to, że sukces w stomatologii i stosowanie nowoczesnych technologii w protezowaniu związane są również z umiejętnością dokonywania wyboru:
-
tego, co będzie dobre dla pacjenta i sprosta jego wymaganiom – a co wymaga czasem wypracowania kompromisu między tym, czego chce przyszły użytkownik protezy, a tym, co zalecają lekarz i technik dentystyczny;
-
systemów i technik, na których pracuje się najwygodniej i najlepiej – do ustalenia tegoż dochodzi się poprzez lata praktyki i wypróbowywania dostępnych na rynku systemów.
W przypadku implantów wybór odpowiedniego dla pacjenta systemu de facto należy do lekarza protetyka, przy czym decyzja ta powinna być podjęta po konsultacji z technikiem dentystycznym, i – oczywiście – podejmując ją, powinno się uwzględnić oczekiwania pacjenta. By pacjent był autentycznie zadowolony z pracy, oprócz funkcjonalności uzupełnienia, trzeba brać pod uwagę estetykę protezy. W poznaniu wszelkich sugestii przyszłego użytkownika uzupełnienia pomaga woskowa ustawka zębów. Dzięki temu, po dokonaniu przymiarki w ustach pacjenta, sam zainteresowany oraz lekarz mogą na tym etapie wymienić swoje uwagi. Informacje zebrane podczas przymiarki ustawki z wosku znacznie ułatwiają pracę technika przy tworzeniu ostatecznej wersji protezy. Dalsze procedury przewidują wytworzenie przedlewów, kopii ustawki na bazie zaakceptowanego projektu, oraz uzupełnienia w ostatecznej jego formie – to już zadania dla technika. I jeśli uzupełnienie zostanie wykonane z należytą starannością, wg zaakceptowanej wersji, a do tego z wyczuciem estetyki, efekt końcowy, który powinien w tym przypadku zadowolić lekarza i pacjenta, można z całym przekonaniem nazwać sukcesem - osiągniętym dzięki przestrzeganiu procedur i poprzez dokonanie właściwych wyborów.
Źródło: „Nowoczesny Technik Dentystyczny”