Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 27-07-2010
Naczelna Izba Lekarska zaleca, aby każdy z lekarzy i stomatologów bezpośrednio u ubezpieczyciela dowiedział się, czy jego ubezpieczenie jest właściwe i dostosowane do nowych przepisów.
- Ważne, żeby lekarz sprawdził, czy powinien wykupić dodatkową polisę - mówi Katarzyna Strzałkowska, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Lekarskiej. Pani rzecznik dodaje też, że samorząd lekarski prowadzi rozmowy z ubezpieczycielami, aby ochrona lekarzy funkcjonowała w ramach jednej polisy.
Obowiązkowe ubezpieczenie OC ma zabezpieczać lekarzy przed skutkami sytuacji, w której wypłata zasądzonego odszkodowania mogłaby zachwiać finansami medyka zmuszonego do wypłaty poważnej kwoty pacjentowi. W razie popełnienia błędu lekarskiego, ewentualne odszkodowanie zostanie wypłacone przez ubezpieczyciela do wysokości sumy gwarancyjnej, na którą ubezpieczył się lekarz. Wysokości sum gwarancyjnych dla ubezpieczeń obowiązkowych określone zostały w ministerialnym rozporządzeniu i są one różne dla różnych specjalizacji medycznych.
- Stoimy na stanowisku, że w przypadku ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej ceny powinny być ustalane w odniesieniu do poziomu sum gwarancyjnych i powinny być elementem drugoplanowym przy wyborze ubezpieczyciela. Na pierwszym miejscu powinna być jakość ochrony ubezpieczeniowej oraz wiarygodność ubezpieczyciela w środowisku medycznym - Andrzej Twardowski, dyrektor Biura Ubezpieczeń Majątkowych i Osobowych w Inter Polska SA.
Dlatego też kwota, jaką trzeba zapłacić za polisę może być różna i wahać się od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
Ubezpieczyciele zaznaczają, że wprowadzenie instytucji obowiązkowego ubezpieczenia nie oznacza, że należy rezygnować z zakupu dodatkowej polisy. Nieobowiązkowe ubezpieczenie w połączeniu z obowiązkowym stanowi bowiem jeszcze lepsze zabezpieczenie dla lekarzy i dentystów.
Źródło: „Rynek Zdrowia”