Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 18-05-2010
Terapia czaszkowo-krzyżowa, zwana też przez rehabilitantów metodą cranio-sacralną, poprzez odprężenie powięzi czaszki przynosi odprężenie całego ciała. Jest skutecznym sposobem na pozbycie się lub wyraźne złagodzenie uporczywych, nawracających bólów głowy oraz dolegliwości bólowych w kręgosłupie.
Wiele osób, które podczas wykonywania swoich obowiązków zawodowych przyjmują wymuszoną pozycję ciała, skarży się na dolegliwości ze strony kręgosłupa i stawów. Część z nich narzeka też na uporczywe bóle głowy, których przyczynami mogą być m.in. dysfunkcje kręgosłupa właśnie. Problemy te dotykają również specjalistów związanych ze stomatologią. Części schorzeń i bólów można uniknąć, jeśli odpowiednio dostosuje się stanowisko pracy do indywidualnych potrzeb. Ergonomia okazuje się zatem fundamentem zachowania zdrowia kręgosłupa – szczególnie wtedy, gdy praca wymaga wielogodzinnego przyjmowania wymuszonych pozycji statycznych.
Jeśli pojawiają się problemy z kręgosłupem, jak najszybciej należy podjąć leczenie. Im wcześniej podejmie się rehabilitację, tym lepiej. Do spotkania ze specjalistą powinny skłonić już pierwsze odczuwane tępe bóle kręgosłupa – mogą to być sygnały informujące o rozwijającej się dyskopatii. Rehabilitanci podkreślają, że błędem jest odkładanie leczenia na później – zwłoka powoduje nie tylko pogłębienie dolegliwości, ale i utrwalenie dysfunkcji.
Szybkie podjęcie rehabilitacji to tylko połowa sukcesu w przywracaniu zdrowia kręgosłupa. Reszta zależy od wprowadzenia skuteczniejszych rozwiązań ergonomicznych w miejscu pracy oraz od zmiany trybu życia. Należy zadbać o to, aby stanowisko pracy sprzyjało zachowaniu naturalnych krzywizn kręgosłupa. Szczególnie należy zatroszczyć się o wypoczynek – który w przypadku osób przyjmujących podczas pracy wymuszoną pozycję, powinien być aktywny, lecz nie przeciążający układu ruchu.
Źródło: „Nasze Zdrowie”