Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 15-02-2010
Na konferencji „Ergonomia a ryzyko błędu medycznego", przeznaczonej dla środowiska medycznego, która odbyła się w listopadzie zeszłego roku w Krakowie, dyskutowano nie tylko o kwestiach związanych z optymalizacją procedur i zachowań w miejscu pracy, ale mówiono również o zagrożeniach dla zdrowia samych lekarzy, a niesionych przez nieergonomiczny sprzęt lub urządzenia niedostosowane do indywidualnych potrzeb specjalistów.
Stomatolodzy w sposób szczególny powinni przywiązywać uwagę do ergonomii pracy. Stosowanie przemyślanych rozwiązań pomoże zadbać o zdrowie i zapewni na długo sprawność ruchową samego lekarza; ma też niebagatelny wpływ na znaczne zmniejszenie ilości błędów popełnianych podczas leczenia.
- Wyjątkowo duża ilość sprzętu i materiałów stosowanych w gabinetach stomatologicznych wymaga ergonomicznej organizacji pracy i odpowiednich, prostych zasad pracy, dzięki czemu zespoły stomatologiczne zabezpieczą się przed popełnianiem błędów - mówił dr hab. Jerzy Krupiński (Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego).
Podejście do pracy stomatologów zrewolucjonizowało powiedzenie: jeżeli dobrze widzisz to, co robisz, to dobrze robisz to, co widzisz. W praktyce oznacza to przejście z leczenia pacjenta ulokowanego w pozycji półsiedzącej do pracy z pacjentem znajdującym się w pozycji leżącej (oczywiście przy zachowaniu standardów zabezpieczających pacjenta przez skutkami ewentualnych niebezpieczeństw pojawiających się w trakcie wykonywania zabiegu lub leczenia). Zmiana ta zrewolucjonizowała pracę stomatologów, umożliwiając wygodne, proste siedzenie, bez wykrzywiania i przeciążania kręgosłupa. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że gabinet dentystyczny to miejsce, w którym stomatolog nie pracuje sam. Towarzyszy mu asystentka – ergonomia pracy dotyczy zatem obojga.
Źródło: „Atest”