Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 12-02-2010
Od 1 stycznia 2010 r. obowiązują nowe przepisy ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, wprowadzające obowiązek posiadania ubezpieczenia OC. Kłopot w tym, że ci lekarze, którzy przed zmianą przepisów zdecydowali się na wykup dobrowolnych polis ubezpieczeniowych, będą musieli zakupić jeszcze ubezpieczenie obowiązkowe. „Zdaniem ekspertów wyjątkowo powinni zostać potraktowani wyłącznie ci medycy, których dotychczasowa polisa daje taką samą lub lepszą ochronę ubezpieczeniową jak wymagane przez nowe przepisy ubezpieczenie OC” - podaje „Rzeczpospolita”.
Jeśli lekarz pracuje w kilku miejscach i posiada polisy OC dotychczas wymagane przez prawo na podstawie ustaleń zawartych w ustawie o zakładach opieki zdrowotnej i na podstawie przepisów ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, a dodatkowo prowadzi jeszcze prywatną praktykę, będzie musiał posiadać trzecie ubezpieczenie OC – obowiązek ten wynika ze znowelizowanych przepisów ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty.
W przypadku lekarzy zatrudnionych na umowę o pracę w szpitalach publicznych i niepublicznych, to pracodawca jest zobowiązany do naprawy ewentualnych szkód wyrządzonych osobom trzecim.
Wyjaśnia to „Rzeczpospolita”: „MZ, dokonując wykładni językowej, systemowej, celowościowej zmienionych przepisów, doszedł do wniosku, że w ich przypadku odpowiedzialność za szkody wyrządzone osobom trzecim w związku z wykonywaniem zawodu będzie wyłączona na mocy art. 120 kodeksu pracy, a podmiotem wyłącznie zobowiązanym do naprawienia szkody będzie ich pracodawca. Etatowi lekarze, którzy nie wykupili takich polis, nie muszą się martwić o swoje zatrudnienie w szpitalu”.
Cena obowiązkowej polisy będzie zależeć od specjalizacji lekarza. Dla dentystów ustalono obowiązek wykupienia ubezpieczenia na sumę 46,5 tys. € (najdroższe polisy - dla lekarzy innych dziedzin medycyny - przewidziano dla kwoty 100 tys. €). Szczegółowe przepisy określające warunki nowego ubezpieczenia zawarte zostaną w rozporządzeniu wykonawczym.
Źródło: „Rzeczpospolita”