Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 26-01-2010
W grudniu zeszłego roku prezydent podpisał ustawę o izbach lekarskich. Zmienione prawo weszło w życie z pierwszym dniem 2010 r. Nowa ustawa wprowadziła obowiązek posiadana ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej dla lekarzy i lekarzy dentystów. Obowiązkowe ubezpieczenie OC muszą posiadać od tej pory nie tylko lekarze i lekarze dentyści mający kontrakt z SP ZOZ (czyli przyjmujący zamówienie na świadczenie zdrowotne) bądź bezpośredni kontrakt z NFZ, ale i lekarze oraz dentyści pracujący zarówno w zakładach opieki zdrowotnej jak i w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej, indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej lub grupowej praktyki lekarskiej. Obowiązkowe OC dla lekarza i dentysty wymagane będzie w przypadku pracy we wszystkich rodzajach placówek świadczących usługi medyczne: działających jako zakłady publiczne, niepubliczne lub prywatne.
Szczegóły dotyczące ustanowionego obowiązkowego OC dla lekarzy i lekarzy dentystów zawarte zostaną w rozporządzeniu, które Minister Zdrowia ogłosi po konsultacji z Naczelną Radą Lekarską. Rozporządzenie to będzie zawierać regulacje odnośnie szczegółowego zakresu nowego ubezpieczenia obowiązkowego, terminu powstania obowiązku ubezpieczenia oraz minimalnej sumy gwarancyjnej.
Wprowadzenie wymogu posiadania obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej - zastępującego istniejącą do tej pory dobrowolność posiadania takiego ubezpieczenia, z której to możliwości korzystała już część lekarzy i dentystów - ma na celu zabezpieczenie interesów majątkowych lekarzy i lekarzy dentystów.
Źródło: „Gazeta Prawna”