Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 07-12-2009
W „Medical Tribune” ukazał się artykuł traktujący o liście miejsc stażowych dla przyszłych specjalistów, w którym wskazano na plusy i minusy tegorocznej propozycji resortu zdrowia.
Niewątpliwe minusy to:
-
Zbyt późne ogłoszenie listy – w myśl przepisów liczba miejsc szkoleniowych do postępowania kwalifikacyjnego na daną sesję powinna być ogłoszona 21 dni przed datą tego postępowania – które rozpoczyna się 1 października. Wynika z tego, że informacje te powinny się pojawić 9 września 2009. Informacja z ogólną liczbą miejsc, z uwzględnieniem podziału na specjalizacje i województwa, ale bez rozróżnienia, czy to rezydentura czy nie, pojawiła się 12 września 2009 r., zaś 11 dni później ministerstwo opublikowało ostateczną listę.
-
Zbyt mała liczba miejsc na specjalizacje dentystyczne. To problem, na który od lat narzekają przyszli specjaliści. W niektórych województwach przyznano po kilka miejsc, w innych nie ma żadnego. Łączna liczba przyznanych w tym roku miejsc to 98, co sprawia - jak wskazuje „Medical Tribune” „(...) że 800 absolwentów wydziału lekarskodentystycznego ma zamkniętą drogę do specjalizacji”.
-
W niektórych przypadkach rozdział miejsc na województwa mógłby być inny. „Jaskrawy przykład to onkologia kliniczna w Małopolsce, gdzie nie przyznano ani jednego miejsca (rezydenckiego ani pozarezydenckiego). Jest to duże województwo z ośrodkiem akademickim, a onkologia kliniczna należy do specjalizacji priorytetowych. Z drugiej strony w województwie mazowieckim przyznano 40 miejsc, w tym 15 rezydentur. Na pewno nie zostaną obsadzone” - podaje „Medical Tribune”.
Za plus uznana została wystarczająca ogólna liczba miejsc specjalizacyjnych – przyznana z nadwyżką w odniesieniu do liczby osób, które przystąpią do postępowania kwalifikacyjnego.
Źródło: „Medical Tribune”