Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 23-11-2009
Od stycznia przyszłego roku obowiązywać mają nowe przepisy. Rozporządzenie Ministra Zdrowia wprowadza zapis, zgodnie z którym gabinet stomatologiczny, w którym nie będzie aparatu rtg, nie otrzyma kontraktu z NFZ.
- To kolejny cios w najbardziej potrzebujących – komentuje dyrektor jednego z ośrodków, w którym na leczenie zębów zgłaszają się osoby niepełnosprawne.
Nie każdego dentystę stać na zakup aparatu rtg i przeszkolenie personelu. To wydatek rzędu ok. 40 tys. zł. Specjaliści uważają, że wielu stomatologów zrezygnuje ze świadczenia usług refundowanych. Oznacza to, że od stycznia przyszłego roku może zniknąć część gabinetów mających podpisany kontrakt z Funduszem; znikną też gabinety szkolne.
Jak podaje „Polska Gazeta Krakowska”: „w tym roku z usług stomatologicznych w całej Małopolsce skorzystało 1,2 miliona pacjentów, w tym z bezpłatnych usług – ok. 600 tys. Kontrakt NFZ (w sumie na 185 mln zł) dostały 833 gabinety (w tym 216 z Krakowa), a rentgen posiada zaledwie 100 świadczeniodawców”.
W NFZ wiedzą o powadze problemu, ale nie mogą nic na to poradzić. Pozostaje mieć nadzieję, że resort zdrowia zmieni nieco termin wprowadzenia nowych przepisów.
– Według naszej wiedzy, trwają wciąż konsultacje, czy rzeczywiście ten przepis zacznie obowiązywać od nowego roku – mówi Jolanta Pulchna z małopolskiego NFZ.
Źródło: „Polska Gazeta Krakowska”