Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 05-11-2009
Każdy stomatolog i technik dentystyczny ma kręgosłup. Zyt rzadko, niestety, dba się kondycję podstawowego rusztowania ciała. Efekty takiego postępowania odczuwa się najczęściej dopiero po wielu latach - za to w sposób bardzo bolesny.
- Czasem wydaje mi się, że ludzie wręcz swoich kręgosłupów nienawidzą, traktują je gorzej niż egipscy budowniczowie piramid niewolników. I to ludzie światli, profesorowie wyższych uczelni, lekarze, stomatolodzy. Niektórzy z nich, po latach „leczenia się" środkami przeciwbólowymi, zjawiają się u mnie w takim stanie, że przywrócenie im sprawności i wyzwolenie z bólu graniczy z cudem – mówi Eugeniusz Kulik, jeden z najlepszych w Polsce specjalistów z zakresu manualnej terapii kręgosłupa
Na rynku jest dostępna książka „Bóle i choroby kręgosłupa", autorstwa Bernarda A. Baekera i Petera Reisky'ego, w której można przeczytać:
„Coraz wygodniejszy styl życia i coraz mniej ruchu fizycznego to niedobre zjawiska powodujące choroby cywilizacyjne, wśród których na czele znajdują się uszkodzenia dysków. Niewyćwiczone ciało nie umie poradzić sobie z wymogami dnia codziennego”.
Obliczono, że w krajach wysoko uprzemysłowionych 61% wszystkich pracowników, których praca ma charakter siedzący, cierpi na bóle pleców, ok. 28% ma bóle głowy i okolicy barkowo-karkowej, a 15 proc. skarży się na bóle kręgosłupa piersiowego
By kręgosłup był sprawny, konieczna jest codzienna dawka ruchu i systematyczna gimnastyka. Sprawność pomoże też zachować:
-
dostosowanie stanowiska pracy do indywidualnych potrzeb;
-
zachowanie wyprostowanych pleców i lekko ugiętych kolan przy podnoszeniu ciężarów;
-
noszenie wygodnego obuwia i troska o kondycję stóp (które nazywane bywają podstawą zdrowia kręgosłupa): chodzenie boso, pobudzanie receptorów stóp poprzez stąpanie np. po kamykach oraz kilkakrotne w ciągu dnia chodzenie na palcach, piętach oraz na wewnętrznych i zewnętrznych krawędziach stóp.
Źródło: „Polska Dziennik Zachodni”