Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 15-10-2009
Lampy używane do polimeryzacji materiałów światłoutwardzalnych różnią się ceną i właściwościami emitowanego światła. Każdy typ ma swoje wady i zalety. Przed podjęciem decyzji o zakupie należy określić, do czego urządzenie będzie służyć, i poznać jego parametry techniczne – by nie okazało się, że wydatek był niepotrzebny.
Laser argonowy – używany jest głównie do zabiegów chirurgicznych, ale również i do polimeryzacji materiałów stomatologicznych. Emituje światło w bardzo wąskim spektrum fali 480 – 490 nm. Zalecany czas naświetlania laserem jest niejednokrotnie zbyt krótki, by zapewnić prawidłowe utwardzenie polimerów.
Lampy plazmowe – wytwarzają łuk plazmowy. Można je podzielić na urządzenia emitujące światło o spektrum fali:
-
wąskim – 430 500 nm;
-
szerokim – 370 – 510 nm.
Polimeryzują materiały w kilka sekund. Ze względu na krótki czas utwardzania nie jest możliwa pełna korelacja między fotoinicjatorem materiału kompozytowego a widmem światła emitowanej lampy. Możliwe jest powstawanie mikropęknięć w utwardzanych preparatach. Minusy lamp plazmowych: wysoka cena i ograniczona dostępność części zamiennych.
Lampy halogenowe – najstarszy typ lamp do utwardzania kompozytów stomatologicznych. Nowoczesne modele są dużo bardziej poręczne i lekkie niż dawne, mają też mocniejsze żarówki. Emitują światło w zakresie 390- 510 nm. Minusem przy eksploatacji tego sprzętu jest wysoka cena nietypowych żarówek - typowe są dużo tańsze; oraz drogie profesjonalne testery pomiaru strumienia natężenia światła emitowanego przez lampę. Konieczna jest sygnalizacja dźwiękowa zakończenia czasu pracy urządzenia.
Lampy z diodami LED – emitowane światło jest zimne, pozbawione pasma podczerwieni, dzięki czemu urządzenie nie zagraża miazdze zębów. Niskie natężenie światła emitowanego przez lampy diodowe jest rekompensowane przez wąskie spektrum 460 – 490 nm. Wartość przypada na środek krzywej absorpcji jednego z najczęściej stosowanych fotoinicjatorów kompozytów – kamforchinonu. Moc lamp diodowych poprawiło wprowadzenie: żarówek o dużej jak na diody mocy 5 W, światłowodów zbieżnych oraz światłowodów o średnicy mniejszej niż 8 mm, co skutecznie zwiększa natężenie strumienia świetlnego. Wprowadzono także systemy wymiany głowic diodowych – każda z głowic daje inne spektrum świetlne. Wybierając tego typu sprzęt należy, oprócz natężenia światła i mocy żarówki, brać pod uwagę również średnicę światłowodów, ich kształt oraz emitowane spektrum świetlne – tylko wtedy uzyska się pełną charakterystykę pracy urządzenia.
Źródło: „Twój Przegląd Stomatologiczny”