Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Opieka dentystyczna w wojsku po nowemu
  • 27-08-2009
 

 


Pisaliśmy już o tym, że wojskową opiekę dentystyczną czekają zmiany.

- Nowa koncepcja przewiduje stworzenie struktury opieki dentystycznej we wszystkich jednostkach organizacyjnych wojskowej służby zdrowia – mówi generał brygady Andrzej Wiśniewski, szef Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia.

Jednak na razie jedynym pewnikiem są zapisy ustawy odnośnie tego, komu w wojsku przysługują darmowe świadczenia stomatologiczne. Kwestia organizacji strukturalnej pozostaje nadal w sferze planów. I to takich, które mogą być skorygowane przez ograniczony budżet. Pieniądze przeznaczone na finansowanie doposażenia gabinetów oraz ich przystosowania do udzielania świadczeń stomatologicznych są zapisane w budżecie na rok 2010 w kwocie 6 mln zł. Na razie tylko warunkowo; ostateczna decyzja w sprawie finansów zapadnie jesienią.

W rozporządzeniu będącym aktem wykonawczym do wspomnianej ustawy wskazano jednostki organizacyjne uprawnione do udzielania darmowych świadczeń oraz określono tryb kierowania na badania stomatologiczne. W gabinetach uprawnionych do świadczenia darmowych usług dentystycznych dla wojskowych realizowane mają być zadania z zakresu stomatologii zachowawczej oraz profilaktyki. Świadczenia te przysługiwałyby żołnierzom jednostki, na której terenie znajduje się gabinet, a w nagłych wypadkach wojskowym z innych jednostek, a przebywających na terenie garnizonu.

Jeśli żołnierz zachoruje nagle i zdarzy się to w miejscowości, w której nie ma placówki świadczącej usługi stomatologiczne podlegającej pod resort obrony, będzie mógł skorzystać z pomocy w innych szpitalach lub przychodniach; ale jak podaje „Polska Zbrojna”:

„Pod jednym warunkiem: leczenie stomatologiczne (w szczególności specjalistyczne) poza jednostką będzie możliwe po okazaniu skierowania wydanego przez lekarza dentystę, dokumentu potwierdzającego tożsamość i aktualnego zaświadczenia wydanego przez organ administracyjno-kadrowy na podstawie karty opisu stanowiska lub legitymacji poszkodowanego. Koszty tego leczenia pokrywać będzie dowódca jednostki budżetowej, na której zaopatrzeniu finansowym jest leczony żołnierz”.

 

Opracowane rozwiązania strukturalne powstały jako kolejne. Pierwotnie zakładano powstanie centralnego wydziału do spraw dentystycznych w Oddziale Profilaktyki i Lecznictwa IWSZ, liczący 44 stanowiska, w tym 12 wojskowych. Do jego zadań miało należeć:

  • rozwiązywanie problemów stomatologicznych w siłach zbrojnych i szpitalach wojskowych;

  • nadzór nad pracą gabinetów dentystycznych w jednostkach i szpitalach;

  • przygotowywanie i prowadzenie szkolenia z profilaktyki dentystycznej oraz gromadzenie i analizowanie stosownych informacji.

Rozwiązanie to jednak nie wszystkim się podobało. Jeden z oponentów, pułkownik rezerwy Jarosław Cieślak, dyrektor renomowanej w Warszawie Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej dla Pracowników Wojska przekonywał:

- Komu i po co potrzebna byłaby podobna „czapa administracyjna" nad stomatologią wojskową? Do dzielenia pieniędzy według własnego uznania na poszczególne instytucje? Niczego dobrego takie rozwiązanie nie przyniesie. Przerabialiśmy to w przeszłości i krytykowaliśmy. Takie podporządkowanie ograniczałoby też inicjatywę oraz aktywność kierownictwa i personelu pracowni stomatologicznych.

Z pomysłu zrezygnowano. Obecnie w Warszawie istnieć ma Centralna Przychodnia Dentystyczna, w której w pierwszej kolejności świadczone będą usługi stomatologiczne dla żołnierzy służby czynnej. Do końca roku w instytucie ma powstać Centralny Wojskowy Ośrodek Stomatologiczny (CWOS), w którym pracować mają specjaliści przydzieleni do dwóch zespołów: do spraw dydaktycznych oraz do spraw naukowych, na stanowiskach cywilnych.

Temu ośrodkowi mają podlegać zakłady: stomatologii zachowawczej z endodoncją wraz dwoma gabinetami stomatologicznymi, chirurgii stomatologii polowej (dwa gabinety ambulatoryjne, sala zabiegowa oraz dwa zespoły mobilne w ambulansach) oraz protetyki stomatologicznej (z dwoma gabinetami). Leczenie stomatologiczne specjalistyczne będzie powadzone również w innych gabinetach wskazanych przez MON, a leczenie protetyczne z zastosowaniem implantów – w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej.

W CWOS będą również prowadzone staże podyplomowe i studia stomatologiczne.

By odbudowanie stomatologii w służbach zbrojnych powiodło się, a dentyści chcieli pracować w strukturach opieki medycznej podległych pod resort obrony, opracowano rozwiązania zapewniające dostęp do szkoleń, staży podyplomowych i specjalistycznych dla dentystów, pomocy dentystycznych i protetyków zatrudnionych w ambulatoriach z izbą chorych oraz innych placówkach wojskowej służby zdrowia.

- W związku z reorganizacją, w szczególności uzawodowieniem sił zbrojnych, należało stworzyć system, który zaspokoi potrzeby wszystkich żołnierzy służby czynnej oraz zapewni wyszkolenie kadr dentystycznych. Chcąc pozyskać kadrę do gabinetów w jednostkach, zaproponowano dla ich kierowników stopnie kapitana – mówi komandor Zabielski.

 

Twórcy nowego systemu opieki dentystycznej dla wojskowych mają nadzieję, że opracowane rozwiązania pozytywnie wpłyną na nastawienie żołnierzy do wizyt u stomatologów. Jest to o tyle ważne, że świadomość zagrożeń zdrowotnych płynących z nieleczenia chorób aparatu żującego jest coraz większa, a przysłowiowe lepiej zapobiegać niż leczyć ma w przypadku stosowania profilaktyki stomatologicznej wymiar czysto finansowy.

 

Źródło: „Polska Zbrojna”

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS