Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 13-06-2024
Urazy szczękowo-twarzowe zawsze stanowią powód do niezwłocznej konsultacji z lekarzami i podjęcia leczenia. Zaniedbania w tym zakresie mogą doprowadzić do wielu poważnych fizycznych następstw zdrowotnych; ale nie tylko – bo ucierpieć może też psychika. Również sam uraz może znacząco pogorszyć jakość życia, co dotkliwie może być odczuwane przez osoby wymagające szczególnej troski w zakresie zapewnienia odpowiedniego poziomu tej jakości, czyli przez seniorów.
Międzynarodowy zespół naukowców przeprowadził wieloośrodkowe badanie, którego celem była ocena jakości życia po chirurgicznym lub nieoperacyjnym leczeniu urazów szczękowo-twarzowych u osób starszych. Było to badanie kohortowe przeprowadzane na oddziałach chirurgii szczękowo-twarzowej w całej Europie od 1 stycznia 2019 do 31 czerwca 2019. Okazało się, że osoby w podeszłym wieku po urazie twarzy doświadczają wewnętrznego spadku jakości życia z uwagi na pojawiające się u nich znaczne zaburzenia emocjonalne, społeczne i funkcjonalne.
W obniżeniu jakości życia u osób starszych po urazie szczękowo-twarzowym dużą rolę odegrały problemy emocjonalne, zmęczenie, brak energii, a także ograniczenia w funkcjonowaniu społecznym.