Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 11-03-2024
Uczeni z Uniwersytetu w Adelajdzie sprawdzają, czy przeszczepienia mikrobiomu jamy ustnej skutecznie zapobiegają próchnicy zębów. Procedura przeszczepienia polega na przeniesieniu bakterii ze zdrowego mikrobiomu jamy ustnej do jamy ustnej pozbawionej różnego rodzaju korzystnych dla zdrowia tego obszaru bakterii. Superdawcy (terminem tym określono osoby, od których pozyskiwane są bakterie) zidentyfikowani zostali poprzez badania przesiewowe opracowane we współpracy z Penn State University.
Wczesne wyniki badań australijskich uczonych sugerują, że wykonywanie przeszczepień mikrobiomu jamy ustnej może stanowić efektywną metodę profilaktyki próchnicy zębów bez skutków ubocznych.
Naukowcy wskazują, że najlepszą metodą wprowadzenia przeszczepu do jamy ustnej biorcy były próbki płytki nazębnej superdawcy zawarte w paście do zębów lub w żelu. Badanie wykazało również, że co najmniej 250 gatunków bakterii niezbędnych do zapobiegania próchnicy zębów można utrzymać przy życiu przez okres do trzech miesięcy po pobraniu.
Badacze z Adelajdy uważają, że zbudowanie biobanku dobrych bakterii jamy ustnej pochodzących od superdawców umożliwi opracowanie pasty do zębów zawierającej pożyteczne szczepy, która będzie mogła poprawiać stan zdrowia jamy ustnej osób najbardziej podatnych na próchnicę i powiązane z nią schorzenia.