Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 29-01-2024
Badacze z Uniwersytetu w Atenach w Grecji wykonali przekrojowe badanie, którego celem była ocena źródeł informacji na temat codziennej higieny jamy ustnej wśród osób starszych, które są członkami społeczności miejskich w Atenach. Naukowcy dokonali też powiązania tego z nawykami seniorów odnoszącymi się do pielęgnacji zębów i protez zębowych.
Okazało się, że około połowa uczestników otrzymała informacje na temat higieny jamy ustnej od dentystów, z mediów, od przyjaciół, krewnych i innych pracowników służby zdrowia, którzy nie są dentystami i technikami dentystycznymi. Co jednak najbardziej istotne, wyniki wyraźnie wskazują na to, że pacjenci, którzy otrzymali od dentystów informacje dotyczące higieny jamy ustnej, częściej myli zęby pastą z fluorem co najmniej dwukrotnie w ciągu doby i regularnie czyścili przestrzenie międzyzębowe. Dodatkowo osoby noszące protezy, które otrzymały od stomatologów instrukcję dotyczącą higieny protez, częściej korzystały ze szczoteczki i łagodnego środka czyszczącego uzupełnienie oraz zdejmowały protezy na noc.
Badanie to potwierdza więc jednoznacznie, że edukowanie pacjentów w zakresie technik służących jak najlepszemu utrzymaniu właściwego poziomu higieny jamy ustnej i zabezpieczenia w ten sposób tego obszaru przed rozwojem chorób, ma głęboki sens.