Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 26-01-2024
Uznaje się, że w stomatologii i protetyce metoda pośredniego wizualnego dopasowania odcieni oparta na obrazowaniu cyfrowym jest lepsza od dopasowania odcieni w sposób bezpośredni w oparciu o wykorzystanie kolorników. Czy rzeczywiście?
Badacze z Turcji porównali trafność dopasowania odcieni z wykorzystaniem obu metod, a także dokonali oceny wpływu doświadczenia i płci na wyniki. Utworzono trzy grupy uczestników: studentów przedklinicznych studiów licencjackich ze stomatologii wraz z egzaminatorami, studentów licencjackich studiów z zakresu stomatologii klinicznej wraz z egzaminatorami oraz studentów studiów podyplomowych na wydziale protetyki stomatologicznej wraz z egzaminatorami. Za punkt odniesienia przy dopasowywaniu odcienia zębów uznane zostały wyniki otrzymane przy pomocy spektrofotometru.
Okazało się, że metoda pośredniego wizualnego cyfrowego dopasowania odcieni oparta na obrazowaniu cyfrowym okazała się lepsza od metody wykorzystującej kolorniki. Badacze zauważyli też, że o ile płeć nie miała wpływu na dobór odcienia, to posiadane doświadczenie – już tak.
Naukowcy uważają, że obrazy cyfrowe wykonane w standardowych warunkach oświetleniowych mogą służyć jako alternatywa do bezpośredniego dopasowywania odcieni. Wykorzystanie tej metody usprawnia także komunikację pomiędzy klinicystą a technikiem dentystycznym, dzięki czemu poprawia się estetyka pracy protetycznej i uzyskuje się wysoką satysfakcję pacjenta.