Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 17-01-2024
Zmiany w zębach wywołane próchnicą wykrywane są w praktyce klinicznej na podstawie oględzin jamy ustnej, a także analizy tradycyjnych zdjęć RTG. Badania wykazują, że również światło z widma bliskiej podczerwieni może być wykorzystywane przez dentystów do diagnozowania próchnicy w warunkach klinicznych. Ostatnie dziesięciolecie przyniosło też zainteresowanie wykorzystaniem rezonansu magnetycznego (MRI) do wykrywania próchnicy i innych zmian w jamie ustnej.
Zastosowanie MRI w nowoczesnej stomatologii do wykrywania próchnicy byłoby atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych metod diagnostycznych, ponieważ przynosi dwojakie korzyści. Po pierwsze – zmniejszenie ekspozycji na promieniowanie, a po drugie – rezonans umożliwia wykrywanie zmian, które nie są jeszcze widoczne na tradycyjnych zdjęciach RTG. Dzięki temu można zdiagnozować chorobę zębów zanim pojawią się zmiany demineralizacyjne szkliwa lub zębiny.
Warto wspomnieć, że zakres potencjalnych zastosowań MRI w stomatologii jest szeroki: od ekstrakcji zębów mądrości, poprzez zabieg wstawienia implantu, ocenę stanu przyzębia, aż po obrazowanie w ortodoncji.