Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 31-07-2009
-
24 kwietnia Prezydent podpisał ustawę Przepisy wprowadzające ustawę o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, ustawę o akredytacji w ochronie zdrowia oraz ustawę o konsultantach w ochronie zdrowia. Po ogłoszeniu jej 21 maja w Dz. U. z 2009, Nr 76, poz. 641, weszła w życie 14 dni później – za wyjątkiem art. 1 ust. 1 i art. 12.
-
19 marca 2009 r. na mocy ustawy Akademia Medyczna w Gdańsku zmieniła nazwę na Gdański Uniwersytet Medyczny.
-
Zarządzenie nr 16 Ministra Obrony Narodowej z 8 kwietnia br. w sprawie zmiany statutów niektórych wojskowych szpitali j przychodni lekarskich, samodzielnych publicznych zozów weszło w życie. Zmienia ono statuty 7. Szpitala Marynarki Wojennej z Przychodnią w Gdańsku Oliwie, 105. Szpitala Wojskowego z Przychodnią w Żarach, 108. w Ełku, 116. w Opolu, 114. Przemyślu i 115 w Helu, Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej w Giżycku i 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Bydgoszczy; oraz kilka wcześniejszych statutów jednostek, w tym wojskowych szpitali uzdrowiskowo-rehabilitacyjnych oraz lekarskich przychodni specjalistycznych (Dz. UrzMON. 2009.7.80).
-
Rządowy projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego przewidujący m.in. wyłączenia spod egzekucji „produktów leczniczych" w rozumieniu przepisów ustawy z 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne, niezbędnych do funkcjonowania zozu przez okres 3 miesięcy oraz niezbędnych do jego funkcjonowania wyrobów medycznych w rozumieniu ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. Nr 93, poz. 896, z późn. zm.) został skierowany do prac w podkomisji. W uzasadnieniu dotyczącym wprowadzenia proponowanych zmian zawarto, iż projekt ten jest szczególnie ważny społecznie. Ponieważ „(...)powszechny sprzeciw budzi egzekucja kierowana do ruchomości stanowiących wyposażenie placówek służby zdrowia" .
-
Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka opracowała rządowy projekt ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, zawierający m.in. obniżenie wysokości opłaty ściąganej od dłużnika w sprawach o egzekucję z rachunku bankowego z 15 do 8%. Apelowała o to minister zdrowia, zauważając, że obniżenie wynagrodzenia komorników miałoby szczególne znaczenie dla spzoz-ów, przy których likwidacji wkład pracy komornika jest zazwyczaj niewielki. Ponadto opinię społeczną niejednokrotnie bulwersowały nieprawidłowości pojawiające się przy egzekwowaniu długów szpitali, a Ministerstwo Sprawiedliwości otrzymywało informacje o błędnych praktykach niektórych komorników, które sprzyjały uzyskiwaniu maksymalnych opłat egzekucyjnych.
-
Opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Zdrowia z 27 kwietnia 2006 r. w sprawie Biura Praw Pacjenta przy Ministrze Zdrowia (dotychczas: Biuro Praw Pacjenta), nadające instytucji statut, nazwę i regulamin zawierający szczegółowy wykaz zadań i trybu pracy.
-
Wymiar sprawiedliwości postuluje wprowadzenie zmian w przepisach o wydawaniu zaświadczeń lekarskich dla podsądnych. Sędziowie uważają, że obecnie obowiązujący art. 117 § 2a Kodeksu postępowania karnego, na podstawie którego lekarz wystawia zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność stron postępowania sądowego, jest nieprecyzyjny i tym samym stwarza pole do nadużyć. Lekarz powinien bowiem tak opisywać chorobę podsądnego, by sąd mógł ocenić, czy faktycznie nie pozwala ona na uczestnictwo w działaniach procesowych.
-
Ogłoszono 2 dokumenty unijne: Zestawienie decyzji wspólnotowych w sprawie pozwoleń na dopuszczenie do obrotu produktów leczniczych w okresie od 1 do 30 kwietnia 2009 r. (Dz. UrzUEC. 2009.121.3) oraz zestawienie decyzji wspólnotowych w sprawie pozwoleń na dopuszczenie do obrotu produktów leczniczych w okresie od dnia 1 do 30 kwietnia 2009 r. (Dz. UrzUEC. 2009.121.14).
-
W Ministerstwie Zdrowia powstał projekt rozporządzenia w sprawie Rady Akredytacyjnej. Wg proponowanych ustaleń kadencja Rady ma trwać 4 lata, a sama Rada ma liczyć 12 członków.
Źródło: „Służba Zdrowia”