Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 14-11-2023
Z najnowszego badania wykonanego w USA wynika, że Amerykanie, którzy zostali poddani zabiegom usunięcia zęba lub innej bolesnej procedurze stomatologicznej, znacznie rzadziej otrzymują w tym kraju opioidowe leki przeciwbólowe niż zaledwie kilka lat temu. To dobra wiadomość, ponieważ wskazuje na to, że środowisko dentystyczne poczyniło ogromne postępy w ograniczaniu przepisywania opioidów.
Z danych posiadanych przez Medical School i School of Dentistry Uniwersytetu Michigan wynika, że w sumie liczba opioidów dentystycznych wydawanych w USA pacjentom w każdym wieku spadła o 45% w okresie od 2016 r. do końca 2022 r.
Ze wspomnianego badania wynika jednak również, że tempo redukcji wydawania opioidów na recepty wystawione przez dentystów spowalnia – było ono znacznie szybsze w latach 2016-2019, a więc przed pandemią, w porównaniu ze spadkiem od czerwca 2020 do grudnia 2022. Na szczęście, w odniesieniu do nastolatków i osób młodych, a więc grup, gdzie stosowanie opioidów niesie szczególnie wysokie ryzyko, liczba wystawianych na te leki recept spada w szybkim tempie.