Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 24-07-2023
Chlorheksydyna to środek przeciwdrobnoustrojowy o szerokim spektrum działania, który jest powszechnie stosowany w miejscowym leczeniu zakażeń skóry i błon śluzowych. Problem polega na tym, że nawet na ten związek bakterie mogą rozwinąć odporność. Chlorheksydyna jest wykorzystywana także w płukankach do jamy ustnej, ale jej długoterminowe stosowanie nie jest zalecane.
Badacze z Arabii Saudyjskiej postanowili sprawdzić potencjał przeciwdrobnoustrojowy naturalnej alternatywy dla tego związku – olejku eukaliptusowego. Oceny dokonano względem dwóch gatunków bakterii patogennych bytujących w jamie ustnej i powodujących sporo szkód zdrowotnych: Streptococcus mutans – uznawaną za kluczowy czynnik rozwoju próchnicy, a także Enterococcus faecalis – najbardziej oporną na leczenie bakterią jamy ustnej, która przeżywa prawie 46% wszystkich terapii. Właściwości olejku ocenione były dla bakterii w biofilmie, jak i dla form wolnożyjących w pożywce bakteryjnej.
Okazało się, że w przypadku bakterii S. mutants olejek eukaliptusowy zredukował prawie 14-krotnie populację komórek swobodnych i 61-krotnie – bytujących w biofilmie. Wykazał również 30-krotną redukcję populacji w odniesieniu do bakterii E. faecalis – zarówno tych w biofilmie, jak i komórek spoza niego.
Wniosek z badania jest jednoznaczny: olejek eukaliptusowy może stanowić idealną naturalną alternatywę dla chlorheksydyny.