Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 01-06-2023
24 maja 2023 r. brytyjski Sekretarz Zdrowia Steve Barclay otrzymał wezwanie od Action on Sugar – grupy eksperckiej z Queen Mary University w Londynie oraz 16 organizacji pozarządowych do wydania długo oczekiwanych wytycznych dotyczących komercyjnej żywności i napojów dla niemowląt. Działanie to podyktowane było faktem, że głównym źródłem cukrów u niemowląt w wieku od 4 do 9 miesięcy jest kupowana w sklepach żywność dla dzieci – w szczególności żywność na bazie owoców i zbóż.
Konsekwencje niezdrowej diety obfitującej w cukier stosowanej we wczesnych latach życia mają przełożenie na sposób odżywiania się i zdrowie człowieka przez całe jego życie. Brytyjczycy uważają, że przemysł żywności i napojów dla niemowląt powinien robić więcej, aby zachęcać do zdrowej diety. W świetle norm niemowlęta do drugiego roku życia powinny bowiem unikać napojów słodzonych cukrem i pokarmów z dodatkiem cukru, a wolne cukry powinny dostarczać nie więcej niż 5% dziennego zapotrzebowania energetycznego i stanowić około 14 g masy przyjmowanej żywności. Tymczasem okazuje się, że zanim dzieci ukończą 18 miesięcy, spożywają już dziennie prawie 30 g cukrów prostych, to jest 7 łyżeczek, czyli zalecane maksimum dla osoby dorosłej.
Publikacja wspomnianych wytycznych jest zatem niezbędna, aby poprawić wartość zdrowotną żywności dla dzieci oferowanej w handlu.