Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 24-02-2023
W standardowym leczeniu chorób przyzębia wykorzystuje się między innymi zabiegi chirurgiczne. Ponieważ jednak seniorzy najczęściej zmagają się z rozmaitymi współistniejącymi chorobami, tego typu interwencje mogą być dla nich groźne. Udowodniono bowiem, że pacjenci ze współistniejącymi chorobami są bardziej narażeni na powikłania w przypadku wykonywania zabiegu chirurgicznego w jamie ustnej. Interwencje inwazyjne w przypadku leczenia chorób przyzębia u osób starszych powinny być więc realizowane bardzo ostrożnie i tylko w razie konieczności. Z tego powodu poszukuje się bezpieczniejszych dla seniorów alternatyw.
Obecnie wiadomo już, że skuteczne i nie gorsze od przeszczepienia w obrębie kości przyzębia i zastosowania biomateriałów podczas leczenia choroby mogą okazać się terapie z wykorzystaniem przeszczepów, skorelowane z pobudzaniem regeneracji przyzębia za pomocą leukocytów i osocza bogatopłytkowego.
Badacze uważają, że poprzez szybszą i skuteczniejszą stymulację regeneracji przyzębia będzie można wykonywać mniej inwazyjnych interwencji, co u osób starszych może mieć kluczowe znaczenie dla zachowania bezpieczeństwa podczas terapii chorób przyzębia.