Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 13-02-2023
Dr Ellen Heber-Katz, badaczka z Lankenau Institute for Medical Research w Pensylwanii, opracowała eksperymentalny lek o nazwie 1,4-DPCA, dzięki któremu możliwe stają się regeneracja i odbudowa kości zwierzęcej. Wyniki badań przedklinicznych wykazały, że lek ten całkowicie regeneruje chore dziąsła i kość przyzębia w obrębie obszaru objętego chorobą, dzięki czemu całkowicie zapobiegał utracie zębów. Lek ten mógłby być zatem wykorzystany w leczeniu chorób przyzębia.
Badanie to dostarczyło pierwszego przedkoniecznego dowodu słuszności koncepcji dotyczącej ogólnodostępnego leku, który może radykalnie poprawić zdrowie jednostki poprzez regenerację kości przyzębia.
Jak powiedział George Prendergast, prezes i dyrektor generalny wspomnianego instytutu, uzyskane wyniki po raz pierwszy sugerują również potencjalne zastosowania przeciwstarzeniowe dla wspomnianego leku. Jest to istotne w przypadku chorób przyzębia, ponieważ utrata masy kostnej jest naturalną częścią procesu starzenia się.
Wyniki wspomnianego badania zostały opublikowane w listopadzie zeszłego roku w czasopiśmie Frontiers in Dental Medicine.