Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Znieczulamy? Tak, komputerowo
  • 30-06-2009
 

 


 

Prawie każdy ze stomatologów mógłby napisać książkę na temat zachowań pacjentów w gabinecie.. Strach przed dentystą, a szczególnie jego najgroźniejsza odmiana – dentofobia, oraz świadomość planowanej ingerencji we wnętrze jamy ustnej wpływają również na zachowania samego stomatologa, który musi nieraz zabawić się w psychologa i wykazać znajomością technik relaksacyjnych.

Pacjentów stresuje nie tyle perspektywa samego zabiegu, ile ból i dyskomfort związane z aplikacją znieczulenia. Wprawdzie minęły już czasy, kiedy dentysta podawał znieczulenie strzykawką takiej wielkości, że na sam jej widok miało się ochotę czmychnąć z fotela, ale wstrzykiwanie środka znieczulającego - nawet najcieńszą igłą - nie eliminuje bólu przy wkłuwaniu (chyba że miejsce wkłucia zostanie uprzednio znieczulone żelem).

Dlatego komputerowe znieczulenie, rekomendowane jako bezbolesne, staje się wybawieniem dla tych najbardziej bojaźliwych. I metodą na oswojenie z dentystą – szczególnie korzystne efekty widać w przypadku dzieci, które chętniej przychodzą do stomatologa, mając świadomość, że nie będzie bolało.

- Bezbolesne podanie znieczulenia, a później zabieg sprawiają, że dzieci nie kojarzą wizyty u dentysty z czymś nieprzyjemnym, dzięki czemu minimalizujemy stres prawie do zera. Bezstrzykawkowe znieczulenie oswaja z dentystą także osoby dorosłe, którym do tej pory zabieg kojarzył się głównie z bólem a także stresem - mówi doktor Wojciech Fąferko.
46% pacjentów boi się bólu związanego z zabiegami stomatologicznymi; część osób stres odczuwa nawet tydzień przed terminem wizyty. Strach i stres pomoże opanować świadomość, że:

  • w gabinecie znieczulenie zostanie podane bezboleśnie

  • sam zabieg nie będzie bolesny dzięki zastosowaniu skutecznego znieczulenia

  • dyskomfort fizyczny i psychiczny związany z zabiegiem zostanie zmniejszony do minimum dzięki kontrolowanemu, komputerowo sterowanemu procesowi podawania znieczulenia.


 

Komputerowe znieczulenie podaje się z użyciem urządzenia zwanego The Wand.

Chociaż w NFZ The Wand będzie dostępny może dopiero za jakieś dobre 10 lat, już dziś pacjenci coraz chętniej poszukują gabinetów stomatologicznych, w których mogą być znieczuleni bez użycia strzykawek” - podaje „Gabinet Prywatny”. Póki co, komputerowe znieczulenie dostępne jest w niektórych prywatnych praktykach stomatologicznych.

O zaletach komputerowego znieczulenia opowiada dr Wojciech Fąferko:

- Dzięki mikroprocesorowi, który kontroluje zarówno ciśnienie, jak i ilość podawanego znieczulenia, cały proces jest bezbolesny dla pacjenta. Ból znika również z powodu miejscowego, bardzo wolnego podawania płynu, a nie szybkiego jego wtłaczania, jak to miało miejsce w przypadku tradycyjnej aplikacji. Samo podanie znieczulenia dla pacjenta jest zupełnie niewyczuwalne. Powolne wtłaczanie minimalizuje także ryzyko wstrząsu będącego skutkiem podania nieprecyzyjnej i nieokreślonej fizjologicznie dawki znieczulenia lub podanie płynu znieczulającego do naczynia krwionośnego

Znieczulenie z użyciem The Wand może być stosowane do zabiegów:

  • stomatologii zachowawczej

  • protetycznych

  • implantologicznych

  • usuwania kamienia

Dla stomatologa praca z pacjentem znieczulonym za pomocą The Wand jest bezpieczniejsza. Dentyści podkreślają też, że umożliwia większą precyzję działań. Nie ma bowiem skurczu twarzy, który występuje podczas podania znieczulenia metodą tradycyjną.

Źródło: „Gabinet Prywatny”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS