Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 07-02-2023
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 12 grudnia 2022 roku znowelizowało kwestie testów eksploatacyjnych urządzeń radiologicznych i urządzeń pomocniczych, które wykorzystywane są między innymi w stomatologii. W myśl nowych przepisów kontrole urządzeń radiologicznych oraz pomocniczych należy przeprowadzać w zakresie i z częstotliwością, które wynikają z aktualnego poziomu wiedzy i praktyki, w tym ze zwalidowanych metod badawczych. W przypadku, kiedy nie ma możliwości oparcia się na tych parametrach, kontrole przeprowadza się w zakresie i z częstotliwością wynikającymi z instrukcji producenta urządzenia radiologicznego lub urządzenia pomocniczego. Ponadto testy eksploatacyjne należy wykonywać po każdej naprawie urządzenia do zdjęć rtg lub pomocniczego w zakresie, który może mieć wpływ na jakość diagnostyczną uzyskiwanego obrazu bądź na dawkę promieniowania, jaką otrzyma pacjent. W takiej sytuacji testy powinny być przeprowadzone co najmniej w zakresie uzasadnionym specyfikacją naprawy.
Testy powinny być przeprowadzane:
-
codziennie dla: procesów wywoływania w odniesieniu do gęstości minimalnej, wskaźnika światłoczułości, wskaźnika kontrastowości, temperatury wywoływacza, oraz dla warunków oceny zdjęć rentgenowskich – tu ocenie podlegają cechy negatoskopu, takie jak jakość jego powierzchni oraz stabilność i jakość świecenia urządzenia;
-
co miesiąc dla: artefaktów, wartości HU, jednorodności obrazu, poziomu szumu, powtarzalności zaczernienia obrazu;
-
co 6 miesięcy dla: oświetlenia ciemni, rozdzielczości wysoko- i niskokontrastowej;
-
co 6 miesięcy po każdych testach specjalistycznych dla: rozdzielczości wysokokontrastowej i geometrycznej poprawności obrazu.